
Излезе от печат книгата най-новата книга на проф. д-р Иван Христов – PORT BAGLAR. Archaeological surveys in the water area of Cape Hristos and the hinterland between the capes of Kolokita and Agalina near Sozopol.
Port Baglar. Archaeological surveys in the water area of Cape Hristos.
Излезе от печат книгата най-новата книга на проф. д-р Иван Христов – PORT BAGLAR. Archaeological surveys in the water area of Cape Hristos and the hinterland between the capes of Kolokita and Agalina near Sozopol.( ISBN 978-619-90311-5-5 pdf ) София 2023,1-160; ISBN: 978-619-00-1583-3 – печатно издание В. Търново, изд. Faber 2023.
Изданието се посвещава на 50-годишнината на Националния исторически музей. Книгата е поредното изследване на автора по морска археология за района на Западния Понт. То засяга акваторията на нос Христос до гр. Созопол и близкия хинтерланд на залива Каваци. Приема се, че въпросната акватория е важна пристанищна зона в непосредствена близост до големия античен и средновековен градски център. Значението и се определя от изключителните географски дадености: защитен от северните и североизточни ветрове залив, запазена добра дълбочина максимално до бреговата ивица.
Заливът остава анонимен през Античността, но е част от пристанищната система на Аполония/Созопол и вероятно онова „второ“ пристанище споменато от анонимен автор от VI век. През Късното Средновековие акваторията на нос Христос е отбелязана върху западноевропейски карти с името Port Baglar. Наличието на „порт“ (пристанище) се потвърждава и от някои западноевропейски и руски пътешественици и дипломати.
Истинското значение на пристанищната зона на юг от Созопол се определя обаче от археологическите предмети открити под вода. Част от тях са съхранени са във фонда на Национален исторически музей и за щастие попадат в най-големия български музей след проведени две подводни експедиции в района през 2022 г. Именно резултатите от тези проучвания са в основата на настоящото изложение.
В структурно отношение книгата включва шест части. Освен резултатите от подводните огледи са разгледани и данните получени от геофизични проучвания извършени в акваторията на нос Христос през 2022 г. В книгата намира място и преглед на изворовия материал за морския район.
В две отделни глави е проследено развитието на пристанищната система на Аполония/Созопол, както и концентрацията на различни по вид и хронология археологически структури в хинтерланда разположен на запад от залива Каваци на площ от около 10 кв. м. Тук е търсена връзката между паметниците и морските комуникации.
Изнесената в книгата информация поставя началото на пълноценно изследване на акваторията на нос Христос и последвали археологически разкопки на сушата. В крайна сметка в археологията всичко е предпоследно.