
Преди точно 146 години, на 11 август 1877 г. (23 август по нов стил) се разиграва решителното сражение от отбраната на Шипченски проход по време на Руско-турската освободителна война.
Решителното сражение от отбраната на Шипченски проход, 11 август 1877 г.
Преди точно 146 години, на 11 август 1877 г. (23 август по нов стил) се разиграва решителното сражение от отбраната на Шипченски проход по време на Руско-турската освободителна война. 30-хилядната армия на Сюлейман паша опитва да преодолее съпротивата на 6500 руски воини и български опълченци и да продължи настъплението си в Северна България. Моментът е критичен – евентуален пробив би предал инициативата в ръцете на противника, поради което ген. Столетов взема решение за сражение до последния човек. Сюлейман паша от своя страна е сигурен в успеха и още предната вечер изпраща донесение на султана с уверението, че на сутринта ще смаже неприятеля.
В ранни зори на 11 август османците откриват артилерийски огън, българи и руснаци яростно отбраняват своите позиции, освен куршуми към неприятеля летят и камъни. „Атаките на са свършват, те стават все по-чести и по-ожесточени”, пише в спомените си опълченецът Стефан Кисов. Османският генерал пише в донесение до главната квартира, че никога не е виждал толкова жестоко и кърваво сражение. В решителния час, когато силите на отбраняващите се са на изчерпване на помощ пристига 16-ти стрелкови батальон на ген. Радецки. Шипченската позиция е удържана с цената на повече от 3300 жертви.
В българската история Шипченските боеве остават завинаги символ на мъжество и несломим боен дух, битка в която българите внасят своя огромен принос в извоюването на собствената свобода.
Текст: д-р Михаил Симов





