
Изложбата представя преоформен текстил от началото на XX век, при чието създаване са използвани везбени елементи от традиционно облекло от XIX век. Това е нейното четвърто гостуване в музеи и галерии извън Националния исторически музей.
Изложбата „НаРодно везбено изкуство” на Националния исторически музей гостува в Исторически музей – Каварна
Изложбата представя преоформен текстил от началото на XX век, при чието създаване са използвани везбени елементи от традиционно облекло от XIX век. Изработени като покривки, възглавници, чантички и друг тип текстил за декорация на дома, експонатите съчетават с особена художественост богатата везбена орнаментика на шевици от различни етнографски региони – Софийско, Самоковско, Дупнишко, Плевенско, Македония.
Създаването на прекроен текстил на основата на вторично използвани елементи от автентично облекло е част от общата европейска стилистика на сецесиона и увличането по „родното” наследство, характерно за първите десетилетия на XX век. В България интерпретацията на везбените традиции намира място в тогавашното градско облекло и в модерните сред интелектуалния елит през 20–30-те години т.нар „български салони“ в градските домове.
В изложбата могат да се видят експонирани покривки със самоковска и дупнишка орнаментика, част от които са свързани със семейството на хаджи Вълчо от Банско – ктитор на Зографския и Хилендарския манастир и сочен от някои изследователи за брат на Паисий Хилендарски. Показани са и уникални експонати, битували в семейството на Екатерина и Петко Каравелови. Чантичката, вероятно употребявана от тяхната дъщеря Виола Каравелова, е с апликирани върху черен фабричен плат части от колани от Софийско. От дома на Каравелови е и покривка за стол, в която хармонично са съчетани детайли от шевици от македонски ризи от района на Битолско и Прилепско.
Всички показани в изложбата експонати са част от колекции „Шевици“ и „Тъкани“ на Националния исторически музей.
Изложбата е реализирана като част от проект „Знаци от везмо. Българската шевица за и през поколенията“, финансиран от Национален фонд „Култура“. Това е нейното четвърто гостуване в музеи и галерии извън Националния исторически музей.
Изложбата може да бъде видяна в залата за временни изложби на Исторически музей – Каварна до 10 ноември 2022 година.