
„От всичките наши първи революционери само един Левски може да печели от всяко ново разчопляне на неговия живот…. Само един Левски не се бои от такова фотографисване. Всяка гънка от неговия обществен и частен живот, осветлена от биографа, изважда го по-голям пред нас.“, Иван Вазов, 1895 г.
Денят, в който се роди Апостола на свободата, 18-ти юли
„От всичките наши първи революционери само един Левски може да печели от всяко ново разчопляне на неговия живот…. Само един Левски не се бои от такова фотографисване. Всяка гънка от неговия обществен и частен живот, осветлена от биографа, изважда го по-голям пред нас.“,
Иван Вазов, 1895 г.
Всяка година на 18 юли България чества рождената дата на Апостола на българската свобода. Тази година се навършват 186 г. от рождението на Васил Левски, чийто образ остава все така обаятелен, енергичен, решителен и целеустремен със своите универсални схващания за свобода и човешки правдини.
„Дела трябват, а не думи!“
Делото на живота на Апостола – изграждането на Вътрешната революционна организация с Централен комитет в Ловеч – се оказва съдбоносно в борбата за национална независимост през Възраждането.
Голямата историческа заслуга на Левски за създаването на ВРО остава без аналог – с неуморни и последователни действия, посвещавайки живота си на тази кауза, той изгражда първата сериозна революционна организация в Българско по време на трите си обиколки в периода 1868 – 1871 г.
През 1901 г. в читалището в град Ловеч са прибирани всички оцелели предмети и книжа на Левски от работата му с Централния революционен комитет: печатни празни коли за квитанционни книги, кочани с квитанции, печатен устав, брошура „Български глас”, фалшиви печати от червен восък, печатни писма от Привременното българско правителство, окръжни писма от БРЦК, шише синьо мастило, кутия за черно мастило, една оригинална малка типографийка и разни видове печатни букви…
В Националния исторически музей могат да се видят част от оригиналните квитанции и специално изработени автентични музейни копия на фалшивите печати от восък и малката типографийка на Левски с различни печатни букви, цифри и знаци.
От есента на 2023 г. посетителите на музея ще могат да се насладят на историческия разказ за Васил Левски и Възрожденската епоха в обновената експозиция в зала 4 на Националния исторически музей.
Заповядайте. Очакваме Ви.
Текст: Ива Стоянова
