
Днес, 24.06.2023 г., се навършват 782 години от смъртта на един от най-ярките ни и забележителни владетели – цар Иван Асен II, наричал сам себе си „Иван Асен, син на стария цар Асен“. Кадър от филма Сватбите на Йоан Асен (1975 г.).
782 години от смъртта на цар Иван Асен II
Днес, 24.06.2023 г., се навършват 782 години от смъртта на един от най-ярките ни и забележителни владетели – цар Иван Асен II, наричал сам себе си „Иван Асен, син на стария цар Асен“. Иван Асен II е най-големият син на Иван Асен I от брака му с царица Елена. Животът на Иван Асен е изпълнен с множество превратности. След като вуйчо му цар Борил (1207 – 1218) се възкачва на престола, невръстният тогава Иван Асен бяга заедно с възпитателя си първо при куманите, а впоследствие при русите. След 10 години престой в руските земи, Иван Асен потегля към България със „сбирщина руси“. Първоначално завладява северните краища на България. През 1218 г. той достига безпроблемно до Търново, местната аристокрация влиза в преговори с Иван Асен и му отворя вратите на града. Узурпаторът Борил е заловен и ослепен. Така цар Иван Асен II се възкачва на престола и започва неговото славно царуване. Благодарение на своя устрем, на факта, че не се спира пред трудностите, на своята мъдра и непоколебима външна политика, той издига България до най-силна държава и основен фактор на Балканите. По негово време през 1235 г. е възстановена и Българската патриаршия на църковен събор в гр. Лампсак. Ето какво пише за това конкретно събитие в т. нар. Борилов синодик:
„Великият и благочестив цар Асен, син на стария цар Асен, който питаеше голяма любов към Бога, прослави и просвети българското царство повече от всички останали български царе преди него, като създаде монастири и украси много със злато и бисер и скъпоценни камъни всички свети и божествени църкви, и ги дари с много дарове, и им обяви пълна свобода. А всички свещенически чинове – архиереи, иереи и дякони, почете с големи почести. И с голямо желание се зае да възстанови патриаршията на българското царство. А това възстановяване стана така.
Преосвещеният вселенски патриарх Герман с божието благоволение и с голямата помощ на великия христолюбив цар Йоан Асен, син на стария Асен, с останалите патриарси, негови братя: Атанасий, всеосвещения патриарх на Йерусалим и на цяла Палестина, на светата Сионска църква на страстите Христови и на възкресението Му, майка на всички църкви; Симеон, всеосвещения патриарх на божия град Антиохия и на цяла Сирия; Николай, всеосвещения патриарх на Александрия и на цял Египет – та тези всеосвещени патриарси получиха изпратеното им от благочестивия гръцки цар Калоян Дука писмо: „Нашето самодържавно царство моли и настоява пред Ваше Отчество да не оставите неизпълнено нашето прошение към Вас, ами да дадете Вашия отговор собственоръчно и да го изпратите до Царство ми, за да бъде осветен според общото ни, наше и Ваше, решение да се огласи и да се дари равна на Вашата патриаршеска степен на църквата на град Търново „Възнесение Христово“, майка на църквите в българското царство, понеже и христолюбивият български цар Йоан Асен, брат на Царство ми и сват, много желае да се дарува това от Царство ми и от Ваше Отчество на Царство му“. И тогава преосвещените патриарси, като прочетоха тези писания, сметнаха, че това е добро решение, и всеки от тях даде собственоръчния си отговор на изпратеното им от царя. Написаха и на Герман същото, като казаха следното: „До вселенския патриарх Герман, за да се радва нашият брат. Получихме изпратеното ни от тебе, и понеже сметнахме, че това решение е добро, предоставяме нашето собственоръчно съгласие на твоето благоволение. Направи, както сметнахме за добре ние и твое Отчество, понеже ти имаш властта на по-високия престол“. Щом получи това, гръцкият цар заедно с патриарха събра митрополитите, архиепископите и епископите, и пречестните монаси, архимандритите и игумените на цялото си царство. И христолюбивият цар Йоан Асен стори същото с митрополитите, архиепископите и епископите от своето царство и с пречестните монаси от Света гора. И като се срещна при Понтийско море с източния цар Калоян, провъзгласиха за патриарх преждеосвещения архиепископ Йоаким, мъж благоговеен и свят, просиял с дела и постнически живот. И не само със слово, ами и със собственоръчния подпис на патриарх Герман и подписите на всички източни патриарси скрепиха това, и след като го подпечатаха с печат, дадоха го на благочестивия цар и на току-що освещения патриарх Йоаким като свидетелство, че това е вечно и неотменимо. И затуй вписахме това в този синодик, за сведение на слушателите и в памет на българския род. А на този Йоан Асен великия и благочестив цар на всички българи – вечна му памет.“
Текст: Илия Стоименов





