
На 23 октомври 2023 г. се навършват 130 години от създаването на Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация. Шестима българи: Христо Татарчев, Дамян Груев, Петър Попарсов, Христо Батанджиев, Иван Хаджиниколов и Антон Димитров полагат нейното начало в Солун.
130 години от създаването на ВМОРО, 23 октомври 1893 г.
На 23 октомври 2023 г. се навършват 130 години от създаването на Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация. Шестима българи: Христо Татарчев, Дамян Груев, Петър Попарсов, Христо Батанджиев, Иван Хаджиниколов и Антон Димитров полагат нейното начало в Солун. Първоначално с други наименования – Български Македоно-Одрински революционни комитети, Тайна Македоно-Одринска революционна организация, Македонска революционна организация, ВМОРО защитава българското население в Македония и Одринска Тракия и основната ѝ цел е да постигне автономия за българите останали под властта на Османската империя след 1878 г., като преходен етап към присъединяването на двете области към България.
През април 2023 г. на Националния исторически музей беше дарена снимка с трима от най-известните дейци на ВМОРО:
– Гоце Делчев – роден през 1872 г. в Кукуш. Учи в Солунската мъжка гимназия и във Военното училище в София. Един от ръководителите на ВМОРО и всепризнат лидер на организацията в края на XIX и началото на XX век. Убит в бой с турски военни части в село Баница, Сярско, на 4 май 1903 г.
– Климент Шапкарев – роден през 1875 г. в Охрид, син на българския етнограф Кузман Шапкарев. Учи в Солунската мъжка гимназия, където е близък с Гоце Делчев. Деятел на организацията и в Македония, и в Одринско. В Балканската война е доброволец в българската армия и се сражава при Одрин. Умира в Битоля през 1949 г.
– Ефрем Чучков – роден през 1870 г. в Щип, учи в Солунската мъжка гимназия и във Военното училище в София, където е съратник на Гоце Делчев. По-късно е учител в Македония, един от основните организатори на дейността на ВМОРО в района на Щип и войвода на чета. Участва активно във всички революционни действия на организацията. Основен деец при възстановяването на ВМРО след Първата световна война и втори в организация след Тодор Александров. Умира в София през 1923 г.
Текст: Христо Христов
