
Важно място в програмата на Националния исторически музей ще заема пърформативния спектакъл “Музеят в танц”. Той цели да обвърже експонати от постоянните експозиции и езика на съвременният танц в един красив пърформънс.
Европейска нощ на музеите 2023
ще се проведе на 13-ти май
В годината, в която Националния исторически музей отбелязва своята 50-а годишнина, ще се включи в Нощта на музеите с редица изложби и инициативи.
Основен акцент в програмата на 13-ти май ще е юбилейната изложба „50 от 50“, която е посветена на половин вековната история на Националния исторически музей. Посетителите ще могат да проследят развитието на най-голямата музейна институция в България, чрез експонати, снимки и документи от фондовете на музея. Всяка година ще е представена, чрез водещо събитие, което показва многообразието от дейности на музейните специалисти.
Важно място в програмата ще заема пърформативния спектакъл “Музеят в танц”. Той цели да обвърже експонати от постоянните експозиции и езика на съвременният танц в един красив пърформънс. Основният принцип на който ще бъде построена структурата на пърформънса е монтажа на атракциони. Девет танца, обвързани в една общо картина. Спектакълът задава идеята за разходка в музея през нощта. Чрез магията на танца експонатите оживяват. Всеки танц е самостоятелен в своята композиция и идея, но заедно те ще спомогнат за едно вълшебно изживяване в нощта на музеите.
Пърформативният спектакъл “Музеят в танц” ще бъде изпълнен от млади артисти от „Куартз“ ООД. Целта на тази организация, създадена в края на 2020 г., е да предостави възможност на артисти свободно да разпространяват, включително в дигитален формат, своите произведения от различните области на изкуството и да предостави платформа, която да бъде онлайн сцена за тях.
За да отбележи своята 10-а годишнина Музейният образователен център ще предложи на най-малките посетители:
От 10:30 до 18:00 ч. – да разгадават загадки и събират стикери в залите музея
От 10:30 до 21:00 ч. – разнообразни заплатени ателиета (декорация на керамични съдове, изработка на знамена, грънчарство, плетене и др.). Пълна програма на занятията по часове може да намерите тук – https://historymuseum.org/edu-center/
Освен постоянната експозиция гостите на музея ще могат да разгледат следните временни изложби:
• „Духът на Паисиевата история“
• „Разказ за войната“
• „Блясък и величие. Средновековна България в българските исторически филми“
Входът ще е свободен от 18:00 ч. до 23:00 ч. (музеят затваря за посетители в полунощ)