
С повече от 700 предмета на културата от 26 различни музейни институции в 11 страни, „Първите владетели на Европа“ разказва в детайли историята на човечеството от равенство към йерархия
Изложбата „Първите владетели на Европа“ беше официално открита в Чикаго
С повече от 700 предмета на културата от 26 различни музейни институции в 11 страни, „Първите владетели на Европа“ разказва в детайли историята на човечеството от равенство към йерархия.
С официално събитие на 31 март 2023 г. в музея „Фийлд“ в Чикаго, САЩ беше открита първата по рода си международна изложба „Първите владетели на Европа“. В присъствието на президента на музея „Фийлд“ г-н Джулиан Сигърс, президента на фондация „Америка за България“ г-н Франк Бауер, представители на дипломатическия корпус, както и директори и ръководители на 26-те музейните институции, участващи в изложбата беше представeна цялостната концепция на изложбата, обединила повече от 700 културни ценности от 11 държави от Стария континент.
„Светът не винаги е бил толкова неравен, колкото е днес“, сподели Бил Паркинсън, уредник по антропология в музея „Фийлд“ и професор по антропология в Университета на Илинойс в Чикаго.
Бил Паркинсън, заедно с дългогодишния си колега Атила Гюча, асистент професор по антропология в Университета на Джорджия, прекарват последните осем години, в проучване и събиране на културните предмети от Югоизточна Европа.
Централно място в изложбата „Първите владетели на Европа“ заемат три български музея: Национален исторически музей, Регионален исторически музей – Русе и Регионален исторически музей – Варна. Българското участие се реализира с финансовата подкрепа на Фондация “Америка за България” и включва 32 експоната, запазили духа на народите, населяващи земите ни в ранните епохи на развитие на цивилизациите.
Изложбата разказва историята за това как егалитарните общества от древността се трансформират в свят, подчинен на йерархии и лидери, придобили власт и влияние чрез натрупване на богатство и контролиране на търговията, технологиите, ритуалите и войната.
Една от основните цели на изложбата „е да провокираме разговор за общото минало в тази част на света – Балканите, където хората често предпочитат да се фокусират върху разделенията“, сподели още Бил Паркинсън.
Държавите, сред които и България, които представят своето културно наследство са Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Унгария, Косово, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия и Словения. Американската и световната публика ще има уникалната възможност да види артефакти, които за първи път застават едни до други, никога не са напускали пределите на териториите на своя произход, а други никога не са били излагани в музейна среда.








