Начало»Новини»"Злато от Златиница - тракийско злато от фондовете на НИМ" гостува във Варшава

30 април '18

"Злато от Златиница - тракийско злато от фондовете на НИМ" гостува във Варшава

Изложбата " Злато от Златиница - тракийско злато от фондовете на НИМ" във Варшава в Двореца на острова в Музея " Лаженки крулевске", която ще бъде открита на 1 май - 11 часа., поставя началото на поредицата изложби, които  се посвещават на честването - 45 години Национален исторически музей и ще бъдат открити последователно през месец май и юни в Братислава, в Москва и Париж - музей Лувъра.

Изложбата е част от Културната програма на Българското председателство на Съвета на ЕС и под знака на Европейската година на културното наследство.

Двореца на острова в Музея " Лаженки крулевске"

Произходът на днешния дворец на острова, във Варшава, датира от края на седемнадесети век. Банята е построена по заповед на княз Станислав Хераклиуз Любомирски, един от най-важните политици, писатели и философи на онова време.
Бароковият градински павилион, проектиран от холандския архитект Тилм ван Гамен, е предназначен за място за отдих, развлечение и съзерцание.
През 1764 г., когато търси място, където да построи лятната си резиденция, крал Станислав Август закупува банята заедно с имота Ужазувски. Благодарение на двама архитекти - родения в Италия Доменико Мерлини и Йохан Кристиан Камссетър, родом от Дрезден, кралят трансформира павилиона в неокласическия дворец на острова.

Находката

През лятото на 2005 г. в т.нар.”Голяма могила” намираща се край селата Маломирово-Златиница, Елховска община бе разкрит непокътнат владетелски гроб от средата на ІV в. пр. Хр.Извършеното погребение в Голямата могила е било представително и пищно и принадлежи на хероизиран владетел.

Главата на мъртвия владетел е увенчана с великолепен златен венец, в центъра на който е монтирана пластина с изображението на богинята на победата Нике, която държи в едната си ръката подобен венец, а в другата - фиала. Върху кожена лента около венеца са монтирани 29 златни розети. Върху малкия пръст на лявата ръка на владетеля е поставен масивен златен пръстен печат.

Изложбата се осъществява по инициатива на Българския културен институт във Варшава и с подкрепата на Министерство на Културата на България.