Начало»Новини»Изложба за аристократи и войни в НИМ

13 май '15

Изложба за аристократи и войни в НИМ

На 15 май 2015 г. в 14 ч., по повод Деня на музеите – 18 май, в Националния исторически музей /НИМ/, в зала ІІІ – „Средновековие” ще бъде открита камерната изложба „АРИСТОКРАТИ И ВОЙНИ. СРЕБЪРНИТЕ КОЛАНИ НА БЪЛГАРИТЕ, VІІ-VІІІ в.” с експонати от Регионалния исторически музей – Шумен, Археологическия музей "Марица-Изток" – Раднево и НИМ.

Изложбата включва паметници от новопроучените старобългарски комплекси от Кабиюк, Дивдядово, Велино /Шуменско/ и Гледачево /Старозагорско/. Откритите в тях представителни вещи – колани, въоръжение и снаряжение, представят българския военен елит със знаците (инсигниите) за власт и достойнство от времето на Българското канство на Долен Дунав. Формата и украсата на коланните обкови напомня репрезентативните златни и сребърни колани от съкровищата във Врап и Ерсеке, Албания, основателно свързвани с Куберовите българи. Някои от накитите сочат връзки с комплексите от Севернопричерноморските степи, сред които и Малая Перешчепина, идентифициран като инвентар от гроба на кан Кубрат. Откриването на находките в зоната на Плиска, в Албания и на юг от Хемус – в областта „Загоре”, присъединена към Българското канство по времето на кан Тервел, с основание отнася коланите към отличителните знаци на българската аристокрация от времето на първите управляващи династии - родовете Дуло, Вокил и Угаин.

Експонатите ще гостуват за първи път в столицата, не са участвали и в международни изложби. Познати са единствено от научните публикации. Замисълът на авторите е проектът „Аристократи и войни” да бъде разработен на следващ етап, свързан с международна изложба или конференция, включвайки елитарните паметници от езическия период на Първото българско царство.