Начало»Новини»"Нощ на музеите" в НИМ

14 май '15

"Нощ на музеите" в НИМ

На 16 май 2015 г. от 18.00 до 24.00 ч. Националният исторически музей /НИМ/ ще се включи в 11-ото издание на „Нощта на музеите”, под патронажа на Съвета на Европа, ЮНЕСКО и ИКОМ. Тази година мотото на Деня на музеите – 18 май, е „Музеите и устойчивото общество“.

Посетителите на НИМ ще могат да разгледат както постоянната му експозиция, така и камерната изложба „АРИСТОКРАТИ И ВОЙНИ. СРЕБЪРНИТЕ КОЛАНИ НА БЪЛГАРИТЕ, VІІ-VIII в.”, с експонати от РИМ-Шумен, АММИ-Раднево и НИМ, която ще бъде открита на 15 май. Изложбата включва паметници от новопроучените комплекси в Кабиюк, Дивдядово, Велино /Шуменско/ и Гледачево /Старозагорско/. Откритите в тях представителни вещи – колани, въоръжение и снаряжение, представят българския военен елит със знаците и инсигниите за власт и достойнство от времето на Българското канство на Долен Дунав. Експонатите гостуват за първи път в столицата, не са участвали и в международни изложби. Познати са единствено от научни публикации. Замисълът на авторите е проектът „Аристократи и войни” да бъде доразработен на по-късен етап, да бъде показан на международна изложба или - представен на конференция, включвайки елитарните паметници от езическия период на Първото българско царство.

Гостите на музея ще могат да се включват пряко в инициативата-експеримент „Следвай този път. Как видях Европа в музейните експонати“, като ще се опитват да „откриват” европейските измерения на музейните обекти. От постоянната експозиция на музея са подбрани 20 локални обекта, притежаващи национални и европейски измерения. Те са маркирани със знака на международния проект „ЕвроВизия. Музеите представят Европа”, в който НИМ е партньор, и с логото на Европейския съюз. Целта е участниците да „намерят” маркираните експонати и да получат допълнителна информация за европейските им измерения, пренесена от научните паспорти на експонатите. На специален лист те ще трябва да отбелязват названията на откритите от тях предмети и да попълват анкетни карти.

Повече информация за проекта - на http://www.museums-exhibiting-europe.de/.

Подобна инициатива, която показва европейските измерения на определени експонати, ще бъде представена едновременно в РИМ-Шумен, Историческия музей в Севлиево, Етнографско-археологическия музей в Елхово и в музея в Попово. Идеята за подобна обща проява дойде от обучителните семинари на Министерството на културата за усвояване и прилагане на новаторски идеи в музеите, целящи увеличаване на туристическия поток и представящи нови изживявания на посетителите.

Лекция и презентация на тема „България в Европа и за Европа”. Лектор проф. д-р Цветана Кьосева. Начален час - 19.30 ч в Пленарната зала на музея.

Посетителите на Детския образователен център на НИМ ще имат възможност да се запознаят с неговите най-нови и атрактивни ателиета.

В Деня на музея в НИМ ще можете да намерите, както винаги, книги, каталози, албуми и други на преференциални цени.