Начало»Новини»Сбогуваме се с Пламен Крайски

12 август '19

Сбогуваме се с Пламен Крайски

На 11 август внезапно почина Пламен Крайски – дългогодишен приятел и служител на Националния исторически музей.

Освен като един от основателите на в. "Демокрация" той бе познат и като борец за опазването на културното наследство на България. Тази негова дейност бе най-ясно видима по времето когато бе директор на Националния литературен музей. Тогава той води борба за спасяването на дома на Пейо Яворов в София, както и на къщата музей на Христо Смирненски на ул. "Овче поле" № 116 в столичния район "Възраждане".

Това не изчерпва богата визитка на Пламен Крайски, която включва основател и председател на списание и кръг „Будител“, заместник-председател на Държавна агенция "Архиви" по време на правителствата на Сергей Станишев и Бойко Борисов, преподавател в УниБИТ и др.

Директорът и екипът на Националния исторически музей изразяват съболезнования за тежката загуба на неговото семейство и близки.

Погребението ще се извърши на 14 август от 12:00 часа в църквата на Централните софийски гробища, а поклонението пред тленните му останки ще е от 11,30 часа в ритуалната зала.