Начало»Новини»Проучвания на храм "Св. Великомъченик Георги" в село Трудовец

09 юни '16

Проучвания на храм "Св. Великомъченик Георги" в село Трудовец

Завършва първият етап от проучванията на храм “Св. Великомъченик Георги“ в с. Трудовец, Ботевградско, организирани от Националния исторически музей, с финансовата подкрепа на Община Ботевград. В разкопките взеха участие докторанти на НАИМ–БАН и НБУ, служители на Общински Исторически музей – Ботевград и музей „Земята и хората“ – София.
Храмът е изграден през втората половина на XIV в. в „мочурлива местност“, изследван е в началото на XX в. от историка проф. Петър Мутафчиев, който прави и подробно описание на запазените стенописи.
Според легендата църквата била достъпна само с лодки, което е потвърдено и археологически. Тя е изградена в северния дял на ботевградската котловина на малък остров образуван от водосбора на реките, преминаващи през землището на днешното село Трудовец. Дори и сега на места в обработваемите блокове на Трудовец се виждат естествени водоеми и типичната за тях растителност, благодарение на високите подпочвени води излизащи на дълбочина 1,40 м.
Въпреки лошото си състояние, черквата е запазила покривната си конструкция, обновена през XVI в. Археологическият екип установява наличието на два строителни етапа. Първият е от средата на XIV в., когато е построен храм за тленните останки на местната аристокрация, управлявала разположената в близост крепост „Божинишки Урвич”. От там е ръководена защитата при османското нашествие, в тази част от старопланинския масив. Постройката е с типичната за търновска архитектура богато украсени фасади и пластични орнаменти, познати от времето на цар Иван Александър в Несебър.
В края на Второто българско царство храмът е опожарен и прекъсва своето съществуване. Възстановен е през XVI в. с изцяло нова визия и нов храмов патрон - “Св. Великомъченик Георги“. До този момент при археологическите проучвания са документирани 6 погребения от XIV в. на знатни българи с типичните за търновската ювелирна школа накити, доказващи тесните контакти с Търновград Царев. В един от гробовете, силно нарушен при оформянето на обработваемия блок, в който попада храмът, е открит пръстен с монограм „Шишманов род“ и два стилизирани храма. Друг интересен момент от проучването е откриването на гроб на млада жена, буквално „вградена“ в основите на църквата, за което е оформена специална ниша и са демонтирани част от камъните, оформящи субструкцията на култовата постройка. За знатния и произход, говорят богатите дарове, с които е положена за „вечния ѝ сън“. При разчистването на гроба екипът на Филип Петрунов от НИМ се натъква на бронзов пръстен, монета от времето на цар Иван Шишман и части от облеклото.
Археологическата кампания на Националния исторически музей приключва с аварийно укрепване и демонтиране на запазената стенописна украса от XVI в., която ще бъде съхранявана в ИМ Ботевград до пълното проучване на паметника и обновяване на изцяло запазената църковна постройка.