Начало»Новини»Позиция на НИМ относно "ЕКСПО 2020" в Дубай

29 септември '21

Позиция на НИМ относно "ЕКСПО 2020" в Дубай

НИМ ИМА КОРЕКТНО СКЛЮЧЕН ДОГОВОР С МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА ЗА УЧАСТИЕ НА КОПИЯ НА ДВИЖИМИ КУЛТУРНИ ЦЕННОСТИ В БЪЛГАРСКИЯ ПАВИЛИОН В ДУБАЙ

Появилите се по-рано в електронни медии публикации относно проблем с участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на „ЕКСПО 2020“ са изцяло фалшиви

Истинската новина е, че всички предмети за участие в „ЕКСПО 2020“ са поставени в специално изработени за целта транспортни кутии, които осигуряват безопасното им пренасяне

По повод появили се в електронни медии публикации относно участието на Националния исторически музей в Дубай на „ЕКСПО 2020“ ръководството на НИМ заявява, че въпросните публикации отговарят напълно на профила на фалшивите новини, които в ЕС се окачествяват като дезинформация.

Националният исторически музей има коректно сключен договор с Министерството на икономиката, организатор от българска страна, за участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на „ЕКСПО 2020“. Служителите на НИМ съвсем точно са изпълнили всички клаузи на договора и са спазили изискванията на българското законодателство, което лесно може да бъде установено при документална проверка.

Няма задържани служители на НИМ.

Истинската новина е, че всички предмети са поставени в специално изработени за целта транспортни кутии (видно от приложената снимка), които осигуряват безопасното им пренасяне.

Уточняваме, че оригиналът на Панагюрското съкровище продължава да се експонира в зала № 2 и може да се види в работното време на Националния исторически музей.

НИМ винаги се е отнасял и ще продължи да се отнася високоотговорно към опазването на всички културни ценности, спазвайки законодателството на страната.