Начало»Новини»Откриване на Лабораториите ЕвроВизия

10 ноември '15

Откриване на Лабораториите ЕвроВизия

На 9-ти ноември с тържествена церемония в Националния исторически музей започнаха Лабораториите ЕвроВизия .Специално за тяхното откриване, пристигна концертмайсторът на Кралския Концертгебау оркестър на Холандия, големият цигулар Веско Ешкенази.
Неговото брилянтното изпълнение на музиката из филма "Списъкът на Шиндлер“, отведе публиката директно в историята за спасяването на евреите в Европа по времето на Втората световна война. Това е основната тема в експерименталната изложба „Крехка толерантност“ – акцентът в българския вариант на ЕвроЛаб.
Нейната цел е да провокира посетителите сами да откриват скритата история на експонатите и различното им значение. Разказът за спасяването на евреите в Европа по време на Холокоста е представен многопластово в изцяло преосмислено експозиционно пространство. Публиката има принос в подбора на експонатите и музикалното оформление на предварително проведени тематични семинари.
Официални поздравителни адреси и пожелания за успех на Лабораториите се получиха от г-жа Маргарита Попова, вицепрезидент на Република България, г-н Вежди Рашидов, министър на културата и г-жа Ваня Кастрева, заместник министърът на образованието и науката.
Екипът на НИМ сърдечно благодари на маестро Ешкенази за неговата подкрепа; на колегите от Дирекция „Централен държавен архив“ към Държавна агенция „Архиви“, Националният археологически институт с музей при БАН, Регионалният археологически музей Пловдив,Фонд „Цар Борис ІІІ и царица Йоанна“, Музея за история на София, Регионалните исторически музеи в Кюстендил, Шумен, Русе и Варна за доброто партньорство и сътрудничество; на музикалния продуцент и визуален артист Стефан Панев аранжирал 12-те прекрасни мелодии по еврейски мотиви; екипът на Primespot създал видео-мапинга, младежите, които взеха участие в подбора на предмети и участваха пряко в работата по изложбата; на чудесната публика изпълнила вчера Амфитеатъра на музея; на малката Ванеса, която ни зарадва с изпълнението на Химна на Европа; на водещата Ганиела Ангелова и на всички приятели, които споделиха с нас тази специална и очаквана вечер.
Експозицията е достъпна за хора със специфични потребности. За посетителите със зрителни нарушения е подготвена информационна брошура на Брайл.