Начало»Новини»Откриване на изложба във Варшава

03 май '18

Откриване на изложба във Варшава

Дълга опашка от посетители се изви за изложбата „Инсигнии на властта на млад тракийски владетел”, която официално бе открита на 1 май 2018 г.  в Кралския музей във Варшава. Националният исторически музей (НИМ) гостува с два великолепни златни експоната -  венец и пръстен от Маламирово-Златиница край Елхово. Експозицията бе открита от директора на Българския културен институт във Варшава Калина Станчева, от зам.директора на НИМ- Павлина Илиева и от директора на Кралския музей проф. Збигнев Вавер. Той благодари на НИМ и предложи през месец юни следващата година Кралският музей да гостуват с подбрани картини от кралската колекция. На откриването присъства българският посланик във Варшава - Емил Ялнъзов, дипломати, шефове на големи полски музеи.

В центъра на Златния венец от Маламирово е монтирана пластина с изображението на богинята на победата Нике, която държи в едната си ръката подобен венец, а в другата - фиала. Върху кожена лента около венеца са монтирани 29 златни розети. Златният венец е част от съкровището, намерено през 2005 г. в т.нар. ”Голяма могила” намираща се край селата Маломирово и Златиница, Елховска община. Разкрит е непокътнат владетелски гроб от средата на ІV в. пр. Хр. Главата на погребания мъртъв владетел е увенчана със златен венец, а върху малкия пръст на лявата  му ръка е поставен масивен златен пръстен печат, представен в изложбата във Варшава. Върху него е изобразена Великата богиня-майка, която поднася фиала на царя конник - митологична сцена, позната и от други тракийски паметници.

Гостуването на експонати от Националния исторически музей - София се осъществява благодарение на подкрепата на Министерството на културата на България, и е важно събитие в културната програма на Българското председателство на Съвета на ЕС. То минава под знака на Европейската година на  културното наследство и слага началото на поредица от изложби, които  се посветени на честването на 45 години от създаването на музея. Следващите прояви през май и юни ще бъдат в Братислава, в Москва и Париж.