Начало»Новини»Откриване на изложба в гр. Черноморец

14 юни '21

Откриване на изложба в гр. Черноморец

На 17.06.2021 г. от 18:00 ч. в музея „Свети Никола“ гр. Черноморец се открива археологическа изложба под наслов „ЧЕРНОМОРЕЦ. ПАМЕТНИЦИ НА ХИЛЯДОЛЕТНАТА ИСТОРИЯ“. Тя е посветена на 10-годишните археологически проучвания на НИМ в района. Изложбата е организирана съвместно от  Национален исторически музей и „Музеен център” Созопол и представя непоказвани досега ценни артефакти. Те са открити при археологически разкопки в землището на град Черноморец и включват многобройни находки от проучванията на няколко археологически обекта: праисторическото селище в м. Аклади (края на VI - IV хил. пр. Хр.); потъналото в акваторията на залива Вромос антично селище и ранновизантийските крепости на нос Акра и полуостров Хрисосотира.

Голяма част от великолепните експонати са придобити в резултат на десетгодишните археологически изследвания на научен екип под ръководството на проф. д-р Иван Христов – зам. директор на НИМ и илюстрират богатата история и културно наследство на гр. Черноморец.

Експозицията е организирана под патронажа на кметовете на Община Созопол и кметство Черноморец – г-н Тихомир Янакиев и г-н Росен Деспов.

Изложбата може да бъде видяна от посетителите на гр. Черноморец до края на месец октомври.