Начало»Новини»Откриване на изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019"

09 декември '19

Откриване на изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019"

На 12 декември 2019 г. от 16:00 ч., в Кръгла зала на Националният исторически музей ще бъде открита изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019”. И този декември музеят ще спази традицията и ще изпрати годината, като представи на широката публика значимите находки на музейните археолози, открити през настоящия сезон.

През 2019 г. археолозите от Националния исторически музей проведоха археологически разкопки на шестнадесет обекта и два теренни обхода. Географският обхват на изследванията се разпростира от Дунавската равнина до Родопите през Черноморското крайбрежие, включително Витоша, Плана планина и Тракийската низина. Проучените обекти са от различен характер като: селищни и надгробни могили, антични и средновековни крепости и селища.

За първи път ще бъде показан най–впечатляващият предмет от гробните дарове – масивен златен пръстен. Открит в средновековната морска столица на България - Калиакра тази година, под научното ръководство на доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. Пръстенът е от известния „Калоянов тип“, но с много по–детайлна и изящна украса по халката, изображение на гълъб, надпис и монограм на императорската фамилия в Константинопол. Той е открит в един от гробовете на наследник на Палеолозите, Господин на Калиакра и вероятно родственик на Балик и Добротица (известни в историята като владетели на Добруджанския деспотат през XIV век). Уникалната находка разкри името на погребания – Георги, както и знатното му потекло. Посетителите ще имат възможност да видят и красив стъклен съд, открит в гроба му, в който според тогавашните вярвания са се събирали сълзите на оплаквачките.

Изключително рядка колективна монетна находка от „Късноантична и средновековна крепост – „Балък Дере“, намираща се на територията на община Ивайловград, е един от акцентите в изложбата. Монетното съкровище (6 монети) на Алексий I Комнин (отсечени през 1081 г.), открито от Ивайло Кънев, главен уредник в отдел „Археология” в НИМ, е изключително рядко. Монетите са изработени от сребро и злато, извънредно тънки и чупливи, и много добре запазени, което ги прави още по-редки. На четири от монетите са изобразени св. Димитър и Алексий I Комнин, държащи патриаршески кръст, а на другите  две са изобразени със знаме. Предполага се, че са военновременни пари, с които е била изплатена заплатата на някой войник от византийската армия, или е било заплатено за някаква доставка за войската. Находката от „Балък дере“ е втората колективна монетна находка със солунски предреформени номизми хистаменон на Алексий I Комнин (1081–1118 г.), за която е известно, че е открита в днешните предели на България.

Една от големите изненади през този сезон, за екипа под ръководството на проф. д-р Иван Христов и д-р Маргарита Попова от НИМ, е намирането на пласт с материали от Архаичната епоха (VII-VI в. Пр. Хр.). Под подовото ниво на една от богатите византийски къщи са намерени десетки фрагменти от рисувани керамични съдове, дело на първите гръцки заселници в тази част на Черноморието. Сред редките находки са и бронзови стрели-монети, предхождащи първите гръцки монети на Аполония Понтика, както и гръцка бронзова стрела от VII в. пр. Хр.

Настоящият археологически сезон беше изключително успешен, изпълнен с нови уникални открития и находки под научно ръководство на проучвателите от НИМ: доц. д-р Бони Петрунова, проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Мариела Инкова, д-р Маргарита Попова, докторант Виолина Кирякова, Мартин Христов, Ивайло Кънев, Павлина Девлова, Панайот Антонов, Илия Киров и Елена Ендарова. Бяха открити голямо количество движими културни ценности, обхващащи почти всички археологически периоди – от късна праистория до българските земи и средновековието.
Изложбата, озаглавена „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019”, с куратор д-р Петранка Неделчева, отдел „Експозиции” в НИМ, ще бъде открита в Кръглата зала на музея на 12 декември от 16:00 ч. и ще продължи до 17 февруари 2020 г. Проучванията се осъществиха с финансовата подкрепа на НИМ, Министерство на културата, средства на местните общини и частни спомоществователи.