Начало»Новини»Нощ на музеите в НИМ

10 ноември '20

Нощ на музеите в НИМ

За поредна година Националния исторически музей ще се включи в международната инициатива европейска „Нощ на музеите”. Събитието, което по традиция се провежда всяка година през месец май бе отложено от организатори поради глобалната пандемична обстановка.

Събитието да се проведе от 09:00 до 22:00 ч. на 14 ноември и входът за музея ще е свободен. Последните посетители ще могат да влязат в музея най-късно в 21:00 ч.

Поради спецификата на съществуващите противоепидемиологични мерки в рамките на тазгодишното издание събитията, които предлагаме на нашите посетители ще са ограничени.

Акцент ще е инсталация на точен архитектурен модел на мавзолея на Георги Димитров в умален мащаб, разположен в Централно фоайе. Целта ѝ е да подхрани дискусии в допирната точка между история и изкуство, политическа култура и естетическа памет.

В допълнение към представената инсталация ще прожектираме и филма на БНТ „5 минути София. Мавзолеят на Георги Димитров” на екран, отново в Централно фоайе.

Също така, на третия етаж на музея, посетителите ще могат да разгледат временната изложба „Познато и непознато от бургаския край”. Изложбата обединява три теми, които разкриват богатото културно наследство на региона. Повече информация може да намерите тук - https://historymuseum.org/bg/news/gostuvashta-izlojba-poznato-i-nepoznato-ot-burgaskija-kraj/

Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемиологични мерки на МЗ и допустимият капацитет и установената ходова линия за посетители в залите на музея.