Начало»Новини»НИМ с нова придобивка за научни изследвания на културни ценности

20 юли '20

НИМ с нова придобивка за научни изследвания на културни ценности

В началото на месец юли Националния исторически музей придоби ръчен XRF спектрометър BRUKER S1 TITAN. Уредът е закупен чрез финансиране по програма ИНФРАМАТ. Тя е част от Национална пътна карта за научна инфраструктура и е подкрепен финансово от Министерство на образованието и науката.

S1 TITAN е сред най-леките портативни XRF анализатори на пазара днес. Бързата скорост на анализа и изключителната точност са ключови характеристики на уреда. Други иновативни функции включват интегриран цветен дисплей с тъчскрийн, 50 kV рентгенова тръба, SMART GradeTM синхронизация, оптимизирана рентгенова геометрия на SharpBeamTM, Silicon Drift Detector (SDD) и здрав корпус, устойчив на влажна и прашна среда. S1 TITAN може да бъде калибриран за различни образци от материали, включително широк спектър от сплави, геоложки проби, благородни метали и други. Уредът е изключително удобен при извършване на анализи на археологически находки, етнографски материали а също така намира широко приложение при анализите на картини, икони, фотографии и т. н. S1 TITAN използва патентованата технология SharpBeamTM за оптимизиране на детектора и геометрията на тръбата. Оптимизираната геометрия има много положителни ефекти, между които понижена консумация, ниско тегло, подобрена точност на измерванията, подобрен детектор и удължен живот на батерията.

Новост при модела S1 TITAN е  допълнителната интегрирана камера с добавка на малък точков колиматор, които осигуряват визуализация и точно позициониране на мястото за измерване. Настройката за малък точков колиматор осигурява малка площ за измерване и изолиране на малки зони, които трябва да бъдат тествани. Благодарение на оптимизираната от SharpBeamTM геометрия на S1 TITAN, прецизността и точността на измерването в точка са същите като при нормална зона- не е необходимо да се удължава времето за измерване, за да се постигне желаната точност. Камерата позволява запис до 5 изображения на анализ.

Първото изследване с уреда бе на една нова придобивка на музея –колективна монетна находка от 22 сребърни тетрадрахми (келтски тип) от началото на III в пр. Хр.

Националният исторически музей е готов да съдейства на други музеи, научни организации и екип за изследване на движими културни ценности. Той си партнира с 16 научни организации обединени в единен Консорциум, чиято главна цел е постигане на ново качество на научните изследвания в областта на новите материали и проучване на културни ценности чрез комбиниране и концентриране на експертност на високо ниво и на съвременни инструментални техники.