Начало»Новини»НИМ организира рецитал и показва документален филм, посветен на 3-ти март

01 март '17

НИМ организира рецитал и показва документален филм, посветен на 3-ти март

На 4 март (събота) 2017 г. от 11,00 часа в Националния исторически музей (НИМ) ще се състои поетичният рецитал „ГЕРОИ И ДЕМОНИ” на театрална група „Фантазия”- Ихтиман.

Рециталът е посветен на Националния празник на България – 3 март и на 180 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски.
След рецитала ще бъде показан документалния филм  - „Хроника на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г.”.

Със силата на словото младите таланти от театрална група „Фантазия” разкриват копнежите и надеждите на българския народ за свобода и независимост, съмненията, страданията и славния подвиг на неговите герои, както и безмерната обич към България. Включени са, както емблематични, така  и малко познати стихотворения и текстове на Иван Вазов, Христо Ботев, Любен Каравелов, Елисавета Багряна, Димчо Дебелянов, Атанас Далчев,  на съвременни поети и народно творчество.

Театрална група „Фантазия” е създадена през 2011 г към читалище „Слънце – 1879” – град Ихтиман. В нея на театрално изкуство се учат деца, младежи и девойки на възраст от 6 до 18 години. През годините групата има няколко представления, между които: „Ромео и Жулиета”, „Копче за сън”, „Тартюф”, „Да бъдеш Хамлет”, „Черна комедия”, „Приказки по телефона”, „Червената шапчица и приятели”, както и тематични поетични рецитали. За шест години в школата са се обучавали над 50 млади таланти. Четирима от тях вече са студенти по актьорско майсторство.  Ръководител на групата е д-р Деян Статулов – кинокритик, преподавател по история на киното и главен асистент в Института за изследване на изкуствата, БАН.

Рециталът „Герои и демони” се организира с любезното съдействие на Книгоиздателска  къща „Труд”.