Начало»Новини»НИМ получи дарение първото издание "Военноморска история"

17 юни '19

НИМ получи дарение първото издание "Военноморска история"

През 2019 г. Военноморските сили на Република България честват 140 години от своето създаване. Тази значима в нашата история годишнина ще е изпълнена с редица мероприятия, които да популяризират моряшката професия и способстват за издигане на обществения имидж на Българската армия и Военноморските сили.

По този повод е отпечатан том първи на „Военноморска история”, написана на от контраадмирал Иван Вариклечков - първия български адмирал, командвал флота и съхранена от неговите наследници в личен архив. Вицеадмирал Митко Петев дари уникалното издание на Националния исторически музей.

В периода 1933 – 1935 г. Вариклечков е командир на българския флот. Въвежда на въоръжение български заградителни мини. През 1935 г. става флигел-адютант на цар Борис Трети, на когото е един от любимците, и изпълнява тази длъжност до 1937 година, когато отново е назначен за командващ флота. Въоръжава флота с торпедни катери „Люрсен“ и разработва бойните му планове. На 1 май 1937 година става първият действащ конраадмирал на Българския военноморски флот.

Още за историята на българския Военноморски флот може да научите в началото на месец август, когато ще бъде открита изложба посветена на 140-та годишнина.

Благодарение на активното сътрудничество между Военноморските сили на Република България и Националния исторически музей успешно се реализират проучвания на археологически обекти, намиращи се под юрисдикцията на флота.