Начало»Новини»НИМ организира международна конференция за Боянска църква

23 октомври '19

НИМ организира международна конференция за Боянска църква

През 2019 г. се навършват 760 години от обновяването на Боянската църква от севастократор Калоян и 40 години от включването на паметника в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Националният исторически музей и неговият филиал „Боянска църква“ ще отбележат тези годишни с организирането на международна научна конференция. Темата на конференцията е „Боянската църква между Изтока и Запада в културно-историческия контекст на XIII век“ и ще се проведе от 30 октомври до 1 ноември 2019 г. в Националния исторически музей в София. Във връзка с честванията на двете годишнини във възрожденската част на параклиса е разположена изложбата „Боянската църква: знаци на паметта“. Конференцията ще бъде отворена за широката публика.
Боянската църква е емблематичен монумент за европейската и българската средновековна култура. Тя е символ на духовните постижения и културните традиции на българите през вековете. Изящните стенописи от 1259 г. са признати за един от върховете на средновековното българско изкуство.

Програмата на конференцията може да намерите в прикачения файл към информацията.