Начало»Новини»НИМ е партньор в първата система за споделено ползване на електрически велосипеди в София

13 юли '18

На 14-ти юли 2018г от 10:00 часа пред Националния исторически музей кметът на Столична община г-жа Йорданка Фандъкова ще даде официален старт на първата система за споделено ползване на електрически велосипеди в София.
Най-старият природен парк на Балканите - парк Витоша, е и първата дестинация, където всеки ще може да се възползва от новата услуга.
Инициативата се организира от “Зелена София” и мрежата за устойчив бизнес - Клийнтех България, по проект, финансиран от Climate-KIC и включва широк кръг от партньори. Решението и изпълнението на системата идва от стартиращата компания ElJoy Bikes, която е и част от Акселераторската програма на Клийнтех България и Climate-KIC.
Цел на проекта е да стимулира промяна в нагласите на българите към преминаване към екологични и здравословни методи на придвижване, намаляване трафика на коли към Витоша, както и тестване на нуждите и отношението на потребителите към самата система.
Ползвателите на услугата ще имат възможността да се посветят на един нов тип изживяване в планината и да се любуват на природата, докато спортуват с удоволствие. Услугата е за всеки, който има желание да опита и може да кара колело.
Резервирацията на електрическите велосипеди ще става през специално предназначена апликация.
Визията на партньорите зад проекта е да разширяват системата с повече локации за достъп до планината, както и на други места в София и в други градове с възможност за веловръзка между самите тях.

Проектът се реализира и с подкрепата на:
- Столична Община
- “Зелена София” към Асоциация за развитие на София
- ElDrive, които осигуряват електрическото захранване, станция за зареждане на електромобили и SPARK зона;
- Лидл България, които преди седмица пуснаха “Зелената линия” за достъп до Витоша, предоставят информационен павилион;
- Национален исторически музей, които предоставят достъп до експозициите на промоционални цени за ползвателите на електрическите колела
- Природен парк “Витоша”, които предоставят информация за събитията на територията на парка през този сезон и популяризират достъпа до планината без коли