Начало»Новини»НИМ е копродуцент в нов филм за Христо Ботев

07 декември '18

НИМ е копродуцент в нов филм за Христо Ботев

„На прощаване” (2018) е късометражен филмов проект с времетраене 41 минути, който разкрива цялата сложност, противоречивост и драматизъм на 19 век в контекста на Ботевото слово и дело. За реализацията на филмовото повествование са използвани както модерни, така и традиционни изразни средства, а природно-пейзажните кадри и заснетото културно наследство допринасят допълнително за неговото въздействие. Записани са интервюта с директори на музеи, историци и писатели, университетски преподаватели.

Лентата е копродукция на „България ин моушън пикчърс” и Национален исторически музей. Режисьор, оператор и монтажист на филма е Борислав Марков – Бобсън, а сценарист – Атанас Димитров Янев.

Това произведение не е само и единствено типичната възхвала на „поета-революционер” или разследване на неговата физическа смърт. Напротив – тук се изследва ликвидирането на Ботев в духовен и екзистенциален аспект, съвременното ни отношение към него, противопоставянето между позора и славата. Защото срещу борбата, свободата, саможертвата и величавата смърт, високомерно издига глава робското примирение на всички онези „слепци с очи”, „глупци неразбрани” и „рояк скотове”.

Филмът е документален разказ, в който акцентът пада върху Ботевото творчество, при това – не само на поезията на автора, но и на неговата публицистика; документалното наследство на великия българин; известния ни за него фактологичен материал. Специално внимание се обръща на връзката между минало, настояще и бъдеще, както и на народопсихологически елементи и утвъдени в българското национално самосъзнание образи, топоси, теми, проблеми и мотиви, което прави филма съвременен и актуален, и премахва риска от това да се превърне в един традиционен архаичен исторически разказ.

Повече информация можете да намерите на официалната фейсбук страница на филма, озаглавена „На прощаване – филм за Ботев”.