Начало»Новини»Напусна ни Никола Дамянов

27 юли '21

Напусна ни Никола Дамянов

На 26 юли 2021 г. ни напусна големият историк, археолог, учен и най-вече човек - Никола Дамянов. Един от създателите на Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в гр. Смолян, незабравим учен, оратор и издател. Благодарение на него историята на планината на Орфей придоби яснота и популярност. Благодарение на него музеят в гр. Смолян обогати сбирките си. Благодарение на него бяха публикувани изключително количество статии и студии за историята на планината Родопи. Благодарение на него бяха проведени международни конференции за срещата на различни култури в тази необятна територия. Благодарение на него голяма част от знаковите обекти в Родопите бяха направени достъпни за широката публика.

Нека го помним с винаги позитивните му дух и отношение към всеки.

Дано е светъл пътят му нагоре към вечното синьо небе.

От колегите и приятелите в Националния исторически музей.

(снимка от конференция в Смолян 1994 г., с доц. д-р Маргарита Ваклинова, доц. д-р Бони Петрунова, проф. Хитко Вачев)