Начало»Новини»Награда "Златен орел" за директора на НИМ

11 юни '19

Награда "Златен орел" за директора на НИМ

С престижното отличие „Златен орел” за принос в опазването на културно-историческото наследство бе отличена доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. Отчитайки дългогодишните усилия и научни търсения на полето на българската история, археология и музейно дело, наградата бе връчена по време на петнайсетото издание на фестивала на античното наследство „Орел на Дунава” от кмета на град Свищов Генчо Генчев. Сред носителите на авторитетното отличие са проф. Божидар Димитров, доц. д-р Людмил Вагалински - директор на Националния археологически институт, Проф. д.и.н. ст.н.с. Диана Гергова – археолог и др.

Откривателят на съкровището от Калиакра, дългогодишен проучвател на един от най-тpyдните аpxeологичеcки обекти – крепостта Лютица, носител на множество награди, сред които и „Златен грифон” доц. д-р Бони Петрунова е ръководител на археологически разкопки повече от три десетилетия. Благодарение на нейните усилия е проучена и социализирана късноантичната и средновековна крепост Перистера на хълма Света Петка над град Пещера, обявена за паметник на културата с национално значение.