Начало»Новини»Легендарното тракийско злато се завръща след успешен гастрол в Норвегия

11 декември '17

Легендарното тракийско злато се завръща след успешен гастрол в Норвегия

Директорът на Националния исторически музей доц. д-р  Бони Петрунова ще представи на 12 декември (вторник) в галерия „Средец” на Министерството на културата резултатите от изложбата „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“, която бе открита на 1 септември  в музея „Бригенс“ в норвежки град Берген.
Експозицията се превърна в едно от най-важните събития в града, известен като културната столица на Норвегия. Тя е организирана от Министерството на културата на Република България, Националния исторически музей и Градския музей Берген, като в нея участват още 12 български музея.
Представянето на изложбата „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“ е част от заключителната презентация на резултатите от изпълнението на програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“.
Събитието ще бъде открито в 9.30 ч от министъра на културата Боил Банов, който е и ръководител на програмния оператор на програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“. Поканени за участие са представители на Посолството на Кралство Норвегия, Офиса на финансовия механизъм, Националното координационно звено, представителите на страните донори, бенефициентите по програмата, участници в проектите.
Целта е да бъде запозната обществеността и заинтересованите страни с дейностите по проектите и въздействието на постигнатите резултати, както и да бъде подчертано доброто партньорство между Министерство на културата, Националното координационно звено, Офиса на финансовия механизъм и представителите на страните донори. Ще бъдат представени изпълнените проекти, постигнатите индикатори, както и резултатите от изложбата „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България” в Берген.