Начало»Новини»Лабораторията на НИМ се оборудва със специализирана апаратура

23 юни '21

Лабораторията на НИМ се оборудва със специализирана апаратура

През месец юни 2021 г. централната лаборатория за консервация и реставрация в Националния исторически музей получи специализирано оборудване – мултифункционална маса с ниско налягане. Апаратурата, която е от съществено значение за съвременните техники на реставрация, беше финансирана със съдействието на консорциум ИНФРАМАТ, в който НИМ е партньор.

Масата за ниско налягане се използва основно при реставрацията на хартия и картини, но намира приложение и в реставрацията на много други материали. Апаратурата представлява плот с алуминиев многослоен перфориран панел, с модули за нагряване, охлаждане и вакуум. Също така, системата е оборудвана с ултразвуков модул за контрол на влажността и поликарбонатен купол за изолиране на околната среда. Допълнително удобство предоставят монтираните колела на оборудването, поради които е възможно преместването на цялата инсталация до обекти, които са трудно преместваеми поради големи размери или други обстоятелства. Системата е изключително ефективен инструмент в реставрацията на хартия при отстраняване на петна, следи от лепящи ленти, водни обработки, сушене, листоотливане и много други. При реставрацията на картини е незаменимо средство за коригиране на деформации, попълване на участъци със загуби, цялостно или частично дублиране върху нови основи и други.

ИНФРАМАТ е разпределена инфраструктура от центрове за производство и изследване на нови материали и техните приложения, както и за консервация, достъп и е-съхранение на артефакти (археологически и етнографски).