Начало»Новини»Короните на българските царе и царици са изложени в Слънчевата зала

28 юни '16

Короните на българските царе и царици са изложени в Слънчевата зала

От 27 юни в Слънчевата зала на Националния исторически музей за първи път е показана короната на българските царици от Втората българска държава. Царският накит е изложен редом с короната на българските средновековни царе, която бе показана за първи път през декември 2015 г.
Короните, едни от най-важните символи на държавността, са възстановени по стенописи от Бачковския манастир и Боянската църква. Изработени са от злато, перли, кожа и полускъпоценни камъни, осигурени от дарения за много кратко време. Златото е дарено от проф. д-р Лъчезар Цоцорков,  перлите - от Елена Василева, а трудът е на ювелира Стойчо Везенков.

Снимки: Ани Петрова.