Начало»Новини»Изложбената зала в Земенския манастир е отново отворена

27 април '19

Изложбената зала в Земенския манастир е отново отворена

От 24 април в залата на музей „Земенски манастир“ отново е отворена за посетители изложбата „Иманье без довършуванье“. Посетителите на музея ще имат възможност да видят уникалната изложба, която е посветена на устната традиция и музика на овчарските общности в Европа. В нея са показани съвременни артпроизведения, автентични предмети и многоброен илюстративен материал. Заглавието на изложбата е заимствано от една баба-овчарка от Врачанско, която казва за народната песен, че е „Иманье без довършуванье – нито молец го яде, ни огин го гори, ни крадец го краде“. Експозицията е подготвена от Националния исторически музей в София, българския участник в международния проект „CANEPAL“, в творческо сътрудничество с Националната художествена академия – София и Регионалния исторически музей в Смолян, който е асоцииран партньор. Проектът „CANEPAL“ има за цел да изследва и популяризира европейското наследство на овцевъдството и пастирския живот. Овцевъдството винаги е било важна стопанска дейност в Европа. Близостта с природата и усамотението на овчаря предполагат уникални културни традиции. Затова проектът „CANEPAL“, протичащ от септември 2010 година до август 2014 година, е получил финансовата подкрепа на програмата „Култура“ на Европейската комисия.

Неизчерпаемо богатство се крие в пастирската устна традиция и музика. В изложбата „Иманье без довършуванье“ е показана една малка, но все пак достатъчна, част от него.

Изложбата ще остане в музейната зала на „Земенски манастир“. Посещението на интригуващата експозиция ще бъде с билета за манастира.