Начало»Новини»Изложбата „Претвореното сътворено” на НИМ гостува в Исторически музей – гр. Разлог

23 август '19

Изложбата „Претвореното сътворено” на Националния исторически музей гостува в Исторически музей – гр. Разлог.

В етнографската изложба са представени женски костюми, пресъздадени върху кукли от фонда на НИМ. Исторически музей – Разлог участва с автентични елементи от традиционно женско облекло и тъкани от края на XIX – началото на XX в.

Умалените макети на традиционни  български носии са изработени в края на XX в. от Антония Велева, дългогодишен реставратор в Националния исторически музей. Изработката на макетите – кукли е предшествано от теренни наблюдения, осъществени от авторката по време на национални и регионални събори, при проучвания в етнографската литература, както при наблюдения на музейни експонати и творби на Феликс Каниц и Иван Мърквичка. Представени са носии от различни етнографски области – Софийски край, Пирински край, Балкана, Родопите, Добруджа, характерни за XIX – средата на XX век. Научен консултант при изработването на макетите е професор Мария Велева.

Изложбата ще гостува в Исторически музей – гр. Разлог от 23 август до 20 ноември 2019 г.