Начало»Новини»Изложба на млади скулптори в НИМ

21 май '15

Изложба на млади скулптори в НИМ

От 22 май до 5 юни 2015 г. в Националния исторически музей  ще бъде уредена изложба от произведения на ученици от Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино, Врачанско.
В представянето-изложба на каменоделното училище ще бъдат показани 12 творби от камък на ученици. Те са: 10 скулптури, от които 8 са творчески работи, 2 са копия на антични образци от мрамор, 2 от творбите са стели от варовик с текстове - послания.
Три от скулптурите са отличени с лауреатски награди от Министерството на културата през 2013 и 2014 година на ежегодния младежки конкурс за изящно и приложно изкуство:
"Утро" - цветен мрамор на ученика от 9-и клас Филип Филипов - първо място в раздел „скулптура“ за 2014 година;
"Кариатида" - варовик на ученика от 9-и клас Илия Евденков - второ място в раздел „скулптура“ за 2014 година;
"Агне" - варовик на ученичката от 10-и клас Хриси Цокова - второ място в раздел „скулптура“ за 2013 година.
Ще бъде представена и творбата от розов мрамор - "Портрет на дядо Симеон" /релеф/ на един от директорите на училището в миналото - скулптора Димитър Гаджалов. Портретът е създаден през 1937 година и е уникат от златния фонд на училището.
Експозицията представя малка част от фонда на училището, но с уникална художествена стойност, както е уникално и самото училище - сплав между изкуството и занаята. Уникално и по своята същност - единствено на Балканите и едно от двете в Европа.
Първата изложба в София на Държавното каменоделно училище е през 1929 година. След това училището не е представяно в столицата. Едва през 2006 година директорът Стефан Стефанов организира нова изложба от около 60 творби в музея "Земята и хората" в София. От тогава до сега всяка година училището гостува на столицата, на други градове в България и в чужбина с изложби, акции, участия в конкурси, популяризирайки и показвайки уникалността на българската каменоделска школа в Кунино.