Начало»Новини»Излезе от печат двуезичната книга „Тайните на нос Eмине"

17 февруари '20

Излезе от печат двуезичната книга „Тайните на нос Eмине"

Излезе от печат двуезичната книга на проф. д-р Иван Христов „Тайните на нос Eмине. Археологически проучвания в землището на село Емона, Община Несебър“ (The Secrets of Cape Emine. Archaeological research in the land of the Emona village, Municipality of Nesebar).

Тайните на нос Eмине предлага анализ на запазените писмени сведения за историята на село Емона и  подробно описание на резултатите от проучването на късноантичната и средновековна крепост разположена на черноморския нос Емине. Освен своеoбразния отчет на експедицията на Националния исторически музей автора описва слабо познати археологически обекти в Еминската планина и крайбрежието между градовете Несебър и Обзор.
Книгата притежава богат снимков и картов материал, както и важно приложение на д-р Стефан Велев, в което се анализират пагубните геологически процеси, довели до изчезването на голяма част от морския нос и неговите старини през столетията.