Начало»Новини»Цитаделата на Кокалянски Урвич разкрива тайните си

30 септември '21

Цитаделата на Кокалянски Урвич разкрива тайните си

Завърши първият етап от проучванията през 2021 г. на крепостта Кокалянски Урвич по проект на Националния исторически музей с финансиране от Министерство на културата. При проучването са разкрити нови движими културни ценности от сребро, бронз, олово и желязо. Находките са основно от периода ІV-VІ век и се откриват под подовите нива на жилищните помещения, където са разкрити останки и деструкции от антични градежи. Документирана е и една нова пещ в манастира около църквата „Св. Пророк Илия“, с която общият им брой става седем.

Освен богатият нумизматичен материал от античността при проучването на манастира бяха открити и човешки останки, зазидани в югозападния ъгъл на едно от жилищните помещения.

По проектът е изпълнено и 3D лазерно сканиране. То представлява облак от геореферирани, 63 милиона точки с нов апарат GeoSLAM ZEB Horizon от фирма Геозона, който ще бъде достъпен на българския пазар през следващите месеци.

Археологическите проучвания продължават и през месец октомври в цитаделата на Кокалянски Урвич, по проект на Националния исторически музей с финансиране от „Дирекция Култура“ на Столична Община.