Начало»Новини» „ЛЕГЕНДИ В ЗЛАТО. ТРАКИЙСКИ СЪКРОВИЩА ОТ БЪЛГАРИЯ“

28 декември '17

„ЛЕГЕНДИ В ЗЛАТО. ТРАКИЙСКИ СЪКРОВИЩА ОТ БЪЛГАРИЯ“

Изложбата „ЛЕГЕНДИ В ЗЛАТО. ТРАКИЙСКИ СЪКРОВИЩА ОТ БЪЛГАРИЯ“ беше представена в град Берген, Норвегия, от 1 септември до 10 декември 2017 г.

Тя бе организирана от Министерството на културата на България, Националния исторически музей /НИМ/ и Градския музей в Берген - средновековна столица на Кралството.

Проектът за изложбата бе финансиран от Двустранния фонд за сътрудничество по Програмите „БГ08” и „БГ11” и е логично продължение на партньорството между България и Норвегия в областта на опазването на културно-историческото наследство, действащо успешно от няколко години.

Ръководител на проекта: доц. д-р Бони Петрунова, куратори на изложбата - Елка Пенкова и д-р Любава Георгиева.

Експозицията бе открита от министъра на търговията и промишлеността на Кралство Норвегия Моника Мейланд и от заместник-министъра на културата на България Амелия Гешева.

Изложбата представи за първи път пред норвежка публика богатото културно наследство на древните обитатели на българските земи.

В изложбата бяха включени 603 експоната от 12 български музея: НИМ, Регионален археологически музей, Пловдив, регионалните исторически музеи – Враца, Сливен, Русе, Пазарджик, Шумен, Ловеч и Плевен, историческите музеи - „Искра“, Казанлък, и от Свищов, Архелогически музей, Созопол.

Наред с най-прочутите тракийски съкровища - Панагюрското, Боровското, Летнишкото и др., които отдавна са се превърнали в емблеми на тракийското изкуство, за първи път бяха показани извън България движими културни ценности като богатите погребални дарове от владетелския гроб в Далакова могила при с. Тополчане, Сливенско, апликации за колесница от с. Свирачи, Ивайловградско, бронзова глава на император Пупиен от Нове (Свищов), съкровището от м. Корея, Свищов, златни апликации от гарнитура за конска амуниция от с. Ивански, Шуменско, червенофигурни рисувани вази от Аполония Понтика (дн. Созопол), от тракийската гробница при с. Калояново, Сливенско и др.

Специалистите от екипа на НИМ, съвместно с колегите си от Градския музей в Берген, приложиха иновативни експозиционни решения, които провокираха по атрактивен начин интереса на зрителите.

Включването на дискусионни теми в експозиционния разказ постигна една от целите, заложени в проекта - привличането на специалисти от Норвегия към тракийската проблематика. Като резултат - на организираната от Норвежкия институт за изследване на културното наследство научна конференция „Митът за Орфей“ през ноември, специалисти от Норвегия и Швеция, заявиха, че са решили да участват в нея, след като са разгледали изложбата от България. Ето как се откриват нови възможности за установяване на трайни научни контакти и за популяризиране на постиженията на българската археология и тракология.

За три месеца (през периода септември – декември) изложбата е посетена от над 16000 посетители  - рекорд по посещаемост за Градския музей Берген. Някои от посетителите споделят, че са идвали по няколко пъти, специално за нея от различни области на Норвегия, а и от съседни държави.

Отзвукът в норвежките медии бе отразен на специална интернет страница, https://legenderigull.no/, както и във фейсбук - https://bg-bg.facebook.com/legenderigull/.

Проф. Йорген Бакке, специалист по история на изкуството в университета в Берген, в интервю за уеб сайта на изложбата: „Разтърсен съм от видяното”. Професорът споделя, че провеждал редовно лекциите си пред студентите в залата с българската изложба.

Ето част от изявленията на официалните лица в печатни, електронни и социални медии : "Най-впечатляващата археологическа изложба, излагана някога в Норвегия", "Най-доброто доказателство за отличното културно сътрудничество между България и Норвегия", "Една изложба, която ще накара норвежците да се замислят не "дали", а "кога" да направят следващото си пътуване в България", „Събитие, което се случва веднъж в живота“, „Фантастични обекти”, „Невероятни експонати“ и пр.

Мнения за изложбата от посетители: „Изключително се радваме на тази изложба - много образователна“.
„Невероятно изображение на ранна история. Добре уредена изложба, надявам се да пътува повече…Хареса ми  огърлицата от златна пшеница и венеца. Как изобщо е оцеляла“? /Ник/
„Браво! Световна класа от много ранна цивилизация. Удивително детайли от метали. Какво открихме в Берген при нашето пътуване!“. /Турист от САЩ/
„Удивени сме от съкровищата, изложени тук. Не знаехме за тази силно развита  талантлива култура. Истински очила за миналото“. /Сю и Едуард Робинсън, Нормандия/
„Обратно към корените! Велика България!. Радвам се на това, което видях в Берген“.
/Джоузеф Сеу, Малайзия/
 „Удивителна изложба за размисъл. Благодаря ви, Берген и България“ /Мария Б., Австралия/
„Фантастико!“/Стефани Е. Дерек, Италия/
„Какво историческо съкровище! Благодаря ви! /Андерс Идес, Дания/
„Здравейте. Казвам се Ивет. Аз съм от Китай. Аз съм на 6 години. Радвам се, че съм тук…“.
„Такава красота!“ /Валтер и Линда, Канада/
„Много интересно и добре оформено. Благодарим ви, че има подробни табла и на английски“ /Карол Меткалф, Англия/
„Как да не заобичаш изучаването на историята...Благодаря, “ /…от  Торонто, Канада
„Изумително!“ /Moник, САЩ
„Толкова красиво...“ /J. W., Ставангер/

Каталогът на изложбата, който също допринесе за популяризирането й, съдържа подробни описания на експонатите, тематични статии и текстове към разделите и археологическите комплекси, богат илюстративен материал /фотоси, карти, реконструкции/, справочен апарат.