Начало»Новини»Ателие "Софийски шевици" в НИМ

10 декември '19

Ателие "Софийски шевици" в НИМ

Националният исторически музей организира ателие на тема „Софийска шевица”. Ателието е от поредицата, предвидени по проект „Знаци от везмо. Българската шевица за и през поколенията”, финансиран от Национален фонд „Култура”.

Проектът представя българската везбена традиция, нейното запазване, жизненост и предаване между поколенията. Неговата насоченост е запознаването на публиката с няколко типа регионални шевици чрез привличане на активно работещи в момента везачки, които да покажат запазените знания и умения. В рамките на проекта ще се проследи как традицията преминава в новото време – техниката на изработка, все по-засиленото търсене на смисъла и символа на шевицата от тези, които я изработват. Чрез включване на живи носители на традицията от различни региони на страната, в съчетание с най-добрите образци от богатата колекция на НИМ, ще се създадат нови възможности за възприемане, осмисляне, опазване и популяризиране на културното (материално и нематериално) наследство.

Ателието „Софийска шевица” ще се проведе с участието на Антоанета Толтукова и Величка Георгиева от Задругата на майсторите на народни художествени занаяти – София. Те ще разкажат за софийските шевици и ще покажат характерните бодове и орнаментика. Посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с автентични материали от фондовете на Националния исторически музей. Ще бъде представено автентичното везмо в Софийско, както и с нови, изработени от майсторките от Задругата, елементи от софийската носия.

Заповядайте в залата на Възрожденското училище, на 3-ти етаж в НИМ, 14 декември 2019 г. (събота), между 10.30 и 15 часа, за да вземете участие в ателието.

Няма такса за участие, а входът за ателието е с билет за музея.

Медиен партньор е списание „Изживей България”, научно-популярно издание, представящо традиционния бит и култура в България. За повече информация тук.