Начало»Новини»Ателие "Самоковски шевици" в НИМ

20 януари '20

Ателие "Самоковски шевици" в НИМ

На 25 януари 2020 г. (събота), от 10.30 до 15 часа, Националният исторически музей организира третото ателие по проекта „Знаци от везмо. Българската шевица за и през поколенията”, финансиран от Национален фонд „Култура”.

Ателието е на тема „Самоковски шевици” и ще се проведе с участието на майстор от работилница „Седянка” - Ани Йовева, дизайнер на гоблени, бродерия и кене. Интересите ѝ в областта на бродерията са обширни. Връзката със самоковския регион прави познанието на дизайнерката върху местните шевици особено ценно както за специалистите, така и за желаещите да се запознаят с този вид художествено народно творчество – везбата.
Ани Йовева ще ни разкаже за самоковските шевици и ще ни покаже характерните за тях бодове и орнаментика. Посетителите и участниците в ателието ще имат възможност да се запознаят отблизо с автентични материали от фондовете на Националния исторически музей, представящи везмото в Самоковския регион, както и с нови такива, изработени от дизайнерката.

Проектът „Знаци от везмо. Българската шевица за и през поколенията” представя българската везбена традиция, нейното запазване, жизненост и предаване между поколенията, като се конкретизира в посока запознаване на публиката с няколко типа регионални шевици чрез привличане на активно работещи в момента везачки, които да покажат запазените знания и умения. Проектът има за цел да проследи как традицията преминава в новото време – техниката на изработка, все по-засиленото търсене на смисъла и символа на шевицата от тези, които я изработват. Чрез включване на живи носители на традицията от различни региони на страната, в съчетание с най-добрите образци от богатата колекция на НИМ, ще се създадат нови възможности за възприемане, осмисляне, опазване и популяризиране на културното (материално и нематериално) наследство.

Заповядайте в залата на Възрожденското училище, на 3-ия етаж в НИМ, в събота, 25 януари, между 10.30 и 15 часа, за да вземете участие в ателието. Материалите са осигурени. Няма такса за участие, а входът за ателието е с билет за музея.

Медиен партньор е списание „Изживей България”, научно-популярно издание, представящо традиционния бит и култура в България. За повече информация тук.

Повече информация за гост-лектора Ани Йовева може да намерите тук.