Начало»Новини»Ателие "Капански шевици" в НИМ

13 ноември '19

Ателие "Капански шевици" в НИМ

Националният исторически музей организира ателие на тема „Капански шевици”. То е първо от предвидените шест в рамките на проект „Знаци от везмо. Българската шевица за и през поколенията”, финансиран от Национален фонд „Култура”.

Проектът представя българската везбена традиция, нейното запазване, жизненост и предаване между поколенията. Чрез включване на живи носители на традицията от различни региони на страната, в съчетание с най-добрите образци от богатата колекция на НИМ, се цели да се създадат нови възможности за възприемане, осмисляне, опазване и популяризиране на културното (материално и нематериално) наследство.

По време на ателието „Капански шевици” ще бъде представена капанската везбена традиция, част от която е капането (черната шевица на капанците). Лектор и демонстратор ще бъде д-р Светлана Радева, майстор-везбар и автор на книги и публикации за българските шевици, специалист и изследовател на етнографската група на капанците. Всички участници ще имат възможност сами да изпробват, да се докоснат или научат как се шият шевици; ще говорим за тяхната символика, техники на изработка и орнаментика.

Специално участие ще вземат капанци от с. Гецово, общ. Разград, които ще представят част от своето културно-историческото наследство.
Само по време на ателието всички участници и гости на музея ще могат да се запознаят с автентични капански шевици запазени в семействата на частни лица, както и с уникални образци от колекцията на НИМ.

Ателието ще се проведе на 16.11.2019 г. (събота) в зала "Възрожденско училище" на 3-ти етаж от 10:30 до 15:00 ч. Няма такса за участие, а входът е с билети за музея.

Медиен партньор е списание „Изживей България”, научно-популярно издание, представящо традиционния бит и култура в България. За повече информация тук