Начало»Новини»Ателие "Дупнишки шевици" в НИМ

12 февруари '20

Ателие "Дупнишки шевици" в НИМ

На 29 февруари 2020 г. (събота) Националният исторически музей организира четвъртото ателие от проекта „Знаци от везмо. Българската шевица за и през поколенията”, финансиран от Национален фонд „Култура”. Ателието е на тема „Дупнишки шевици” и ще се проведе с участието на майсторката от Работилница „Седянка” Ани Йовева - дизайнер на гоблени, бродерия и кене. Интересите и познанията ѝ в областта на бродерията са обширни и ценни както за специалистите, така и за хората, които са приели този вид художествено народно творчество – везбата,  за свое хоби. Ани Йовева ще ни покаже характерните за дупнишките шевици мотиви, орнаментика и бодове.

Посетителите и участниците в ателието ще имат възможност да се запознаят отблизо и с автентични материали от фондовете на Националния исторически музей, представящи везмото в Дупнишкия регион. Ще бъдат експонирани впечатляващи със своята орнаментика и красота извезани ръкави на ризи от Дупнишко, както и покривки, съшити от шевици от региона.

Проектът „Знаци от везмо. Българската шевица за и през поколенията” представя българската везбената традиция, нейното запазване, жизненост и предаване между поколенията, като се конкретизира в посока запознаване на публиката с няколко типа регионални шевици чрез привличане на активно работещи в момента везачки, които да покажат запазените знания и умения; ще се проследи как традицията преминава в новото време – техниката на изработка, все по-засиленото търсене на смисъла и символа на шевицата от тези, които я изработват. Чрез включване на живи носители на традицията от различни региони на страната, в съчетание с най-добрите образци от богатата колекция на НИМ, ще се създадат нови възможности за възприемане, осмисляне, опазване и популяризиране на културното (материално и нематериално) наследство.

Заповядайте в залата на Възрожденското училище, на 3-ти етаж в НИМ, в събота, 29 февруари, между 10.30 и 15 часа, за да вземете участие в ателието. Материалите са осигурени. Няма такса за участие, а входът за ателието е с билет за музея.

Медиен партньор е списание „Изживей България”, научно-популярно издание, представящо традиционния бит и култура в България. За повече информация тук.

Повече информация за гост-лектора Ани Йовева може да намерите тук.