Начало»Новини»55 години от плаването на "Радецки" до Виена

04 септември '21

55 години от плаването на "Радецки" до Виена

На 4 септември 1966 г. построената изцяло със средства събрани от трудова и културно-масова дейност на пионерските организации реплика на историческия параход „Радецки” акостира на дунавския бряг във Виена. Това е крайната точка в първия далечен рейс на парахода, който отвежда 126 български деца до родината на оригиналния параход и на неговия капитан Дагоберт Енглендер. Тържественото плаване, ознаменувало бележитото постижение на българските пионери, е широко отразено във виенската преса, на борда на кораба е проведена и пресконференция, водена от българския посланик в австрийската столица. Свидетелства за онези тържествени дни пази и летописната книга „Радецки”, където посетителите на кораба записват своите впечатления и емоции от досега с възродената историческа реликва. Този ценен документ е част от експозицията на Националния музей „Параход Радецки”, филиал на Националния исторически музей.

Днес, 55 години по-късно, „Радецки” продължава да изпълнява своята функция като плаващ паметник, пазещ спомена за подвига на Христо Ботев, подвиг който завинаги превръща обикновения австро-унгарски параход в символ на една от най-героичните страници в нашата история.

Всеки желаещ може да се запише за плаванията на кораба „Радецки” в акваторията на пристанище Козлодуй на обявените за септември дати, които може да намери тук.