Начало»За посетители»Филиали»Национален Музей „Параход Радецки”

Филиали

Национален Музей „Параход Радецки”

Австрийският параход „Радецки“ е построен през 1851 г. в Будапеща. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България.

През 1966 г. е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. От 1982 г. е със статут на национален музей. Намира се на вечен пристан в гр. Козлодуй и от 16 април 2004 г. е филиал на Националния исторически музей в София.

Музеят „Параход „Радецки“ е изцяло свързан с живота и делото на Христо Ботев, с трагичната му гибел, както и на неговата чета. С годините се е превърнал в национална светиня. В него съществува експозиция, в която могат да се видят ценни реликви като знамето на Ботевата чета, униформи на Ботеви четници, последните писма, писани от воеводата Христо Ботев от борда на парахода и др. Музеят „Параход „Радецки“ е единственият пътуващ параход музей на Балканския полуостров и в България. Той осъществява пътувания при организирани групи ежегодно от месец април до края на месец октомври.ю

За допълнителна информация относно плаванията на "Радецки" за периода юли-септември натиснете ТУК.

Информация за посещения

Работно време: понеделник – неделя 10:00 –18:00

Входни билети за музей „Параход„Радецки“ и картинна галерия – Козлодуй:
  • граждани – 2.00 лв.
  • ученици, студенти, пенсионери – 1.00 лв.

Екскурзоводски беседи
– 3.00 лв.

Цени за снимане:
  • с фотоапарат – 5.00 лв.
  • с дигитален апарат или камера – 15.00 лв.

Цени за ползване на площи при провеждане на мероприятия (делови срещи, конференции, тържества, коктейли и др.) – за 1 час – 80.00 лв.

Тел. за заявка на кораба: 0879 456 183 и 0879 456 612

Тел. на завеждащ филиал: 0879 456 966