Начало»ЕкспозицииЗдравей, името ми е Тирана»

Здравей, името ми е Тирана

Изложба на стари снимки от столицата на Албания.

Тирана, столицата на Албания е основана през 1614 година, но съществуват податки, че е била градски център и по-рано. Сред най-ранните културни паметници, доказващи  съществуването й от най-дълбока древност, са мозайки с датировка I в. Счита се, че мозайката е украсявала пода на селска къща (вила рустика). След това идва замъкът на Тирана, извисяващ се на пешеходната улица „Мурад Топтани”. Този замък лежал на Диагоналния път, свързващ града с останалите части на Албания. В близост до замъка на Тирана, в историческия център на стария град, се намират „Сараите на Топтаневе” т.е. жилището на прочуто аристократично семейство от града. Сараите били построени през 1537. В горната част на замъкът в Тирана, в близост до улица „Джордж Буш” се извисява сграда, построена през 1924 година. Именно в нея, на 1 септември 1928 г., Ахмед Зогу обявява Албания за монархия, а себе си - за Крал на албанците. Днес в зданието се помещава Албанската академия на науките. От стълбището й, крал Зог и кралица Гералдин приветствали гражданите на Тирана в деня на сватбата си: 27 април 1937 г. Решението Тирана да се превърне в основен център на политическо и икономическо развитие дължим на Националния конгрес, състоял се в Люшня през януари 1920 г. След 11 февруари на същата година, Тирана се превръща във временна столица, а в следствие на решение на Народното събрание от 1925 година, и в постоянна столица на Албания.

Първият регулаторен план на Тирана датира от 1923 г. това са годините, в които центърът на Тирана започва да добива своя облик, такъв какъвто е запазен и до днес. Булевард „Дешморет е Комбит” е построен през 1930. Първоначално е наречен „Булевард Зогу I”, но след това, през 40-те години на отминалото столетие, придобива сегашното си име. Четири километровият булевард е разделен на две отсечки. На булевард „Дешморет е Комбит” се намира Министерският комплекс, построен в италиански стил през 30-те години на XX в. Сградата на Тиранската община е изградена в сходен стил. Министерският съвет на Албания е замислен и построен от архитект Жерардо Бозио. Същият архитект е автор на дизайна и строител на сградите, в които днес се помещава Тиранският университет, Политехническият университет и Университетът по изкуства. Площадът помежду им е наречен на името на албанската светица Майка Тереза.

Град Тирана е допълнен от централен площад, носещ името на националния герой на Албания – Скендербег. Площадът е замислен и реализиран от прочутите италиански архитекти Флорестано де Фаусто и Армандо Бразини. Паметникът на Скендербег, дело на прочутия албански скулптор Одхисе Паскали е издигнат през 1968 г. по случай петстотингодишнината от смъртта на националния герой. Около този площад се намират най-важните културни и финансови институции: Националният исторически музей, Държавната опера и балетен театър, Банка на Албания.  Сградата на Държавната опера и балетен театър са открити през 1966 година. Първоначалния проект за изграждането на Банка на Албания датира от 1927 г. Изпълнението на проекта датира от 1936 година и е дело на Витолио Балио Морпурго, един от най-прочутите италиански архитекти от 30-те и 40-те години на XX в. Изграждането започва през февруари 1937, а банката е открита на 30 октомври 1938 г. Нейното величие, художествени елементи, разнообразните скулптури от ниски релефи и най-вече мозайките, осъществени в главното фоайе, придават на сградата особено голямо значение.

Един от основните акценти в центъра на Тирана е Часовниковата кула, висока 35 метра. До 1970 година тя е представлявала най-високата част в Тирана. Кулата присъства върху герба на Община Тирана.

Изложбата е подредена в централното фоайе на Националния исторически музей и продължава до 25 юни 2019 г.