Начало»ЕкспозицииЗала „Дарение Родът Станчови”»

Зала „Дарение Родът Станчови”

Колекцията „Родът Станчови“ е експонирана на ІІІ етаж в Националния исторически музей. В нея е показана най-представителната част от дарението, съдържащо 290 броя културни ценности, предадено на НИМ през 2007 г. от Иван Станчов – внук на Димитър Станчов. Характерен белег на колекцията е нейното богатство и разнообразие. В нея могат да се видят портрети, грамоти, награди и отличия, снимки, облекло и лични вещи (линк към снимка), свързани с живота и дейността на няколко поколения дипломати и общественици от рода Станчови, работили повече от век за просперитета на България.

Сред експонатите са икона на Богородица Троеручица от 16 в. (линк към снимка), дворцова и дипломатическа униформа на Димитър Станчов (линк към снимка), най-високи степени ордени на Д. Станчов като златното огърлие на Ернестинския Сакс Кобургготски домашен орден, орден „Италианска корона“, орден „За гражданска заслуга“ с брилянти, рубини и смарагди (линк към снимка), сватбени подаръци от княз Фердинанд за Анна и Димитър Станчови (линк към снимка) – брошка, изработена от злато, сребро и брилянти, джобен златен часовник и сервиз за чай, документи и ордени на сина на Димитър Станчов – дипломата Иван Станчов, килимче с герб на България от 1877 г., закупено от антикварен магазин в Париж, връхни женски дрехи с богата бродерия от средата на ХІХ век, портрети и снимки на представители на рода Станчови, ордените на Почетния легион и „Rio Branco“ на Иван И. Станчов и др.