Начало»ЕкспозицииЗала „Дарение Боян Радев”»

Зала „Дарение Боян Радев”

В залата са представени ценни паметници, дарени на НИМ от двукратния олимпийски шампион и дарител № 1 на музея Боян Радев. Колекцията включва над 170 експоната–икони, църковна утвар, дърворезби, каменна пластика, български и международни награди и отличия,получени от шампиона по време на кариерата му и след нея като израз на огромните му заслуги за спорта и културата на Република България.
Сред изложените ценности трябва да се отличи богатата сбирка от надгробни и оброчни релефи.Надгробната пластика, която е представена с отлични образци, сред които и редки изображения на войни в бойно снаряжение, представя развитието на римския портрет по долината на Струма през периода ІІ – ІІІ в. Сцените с „погребално угощение“ като видимо превъплъщение на вечното блаженство в задгробния свят, предават приобщаването на мъртвия към хероите. Надписите, сред които се разчитат и тракийски имена, разкриват етническото и социалното многообразие на населението в римските провинции.
Сред оброчните релефи преобладават посветителните паметници на Артемида,представени в архаичната иконография като покровителка на природата и живота, което може да се свърже със старата тракийска почит към Великата богиня майка в хипостазата й на Потния терон.