Начало»КолекцииКолекция „Униформи и градско облекло”»

Колекции

Колекция „Униформи и градско облекло”

Колекцията е създадена  е през 1976 г. и съдържа 1433 музейни предмети. В частта „униформи" са включени военни, служебни и ученически униформи, както и отделни елементи към тях. Значими експонати сред тях са пълната парадна униформа на ген. Стилиян Ковачев и калпак от парадна униформа на ген. Христо Петрунов, участници във войните за национално обединение, униформи на офицери от ВВС на Царство България. Сред интересните експонати са и елементите от униформи на цар Борис ІІІ – адмиралски мундир и пелерина, генералски шинел и парадна каска.

Сред служебните униформи се открояват сюртукът от дипломатическа униформа на първият представител на България във Великобритания – Димитър Цоков. Великолепието се допълва от пълните дипломатически униформи на Димитър Станчов, изявен български дипломат и политик,  дарени на музея от внука  му – Иван Станчов, посланик на България в Лондон /1991 – 1994/. Интересен е фактът, че той връчва акредитивните си писма на английската кралица облечен в униформата на дядо си. Значителен е  броят и на униформите на дворцовите служители: на висши служители в дворцовата канцелария, както и такива на различни рангове обслужващ персонал.

Малобройни са ученическите униформи. Те са и от по – ново време.

Градското облекло включва мъжко, женско и детско облекло, както и аксесоари към тях от периода от края на ХІХ в. до наши дни.

Мъжкото облекло  е  представено от официални  костюми – фракове, смокинги и ежедневни такива. Принадлежат на изтъкнати български политици, общественици и културни деятели, както и на обикновени граждани. Сред тях са фраковете на Андрей Ляпчев –български политик, на Стефан Бобчев-политик и общественик, лични вещи на Драган Цанков, ежедневни костюми на цар Борис ІІІ и др.

Дамското облекло е най-широко представено: пищни тоалети, пелерини от кадифе със щраусови пера и мъниста, шапки с пера, цветя и воалетки, чадъри, ветрила, обувки, чанти. Част от тях принадлежат на съпругите и дъщерите на български политици, дипломати, общественици.

Значително присъствие имат и сценичните костюми на български театрални, оперни, кино- и балетни артисти: на великата Гена Димитрова, на Мими Балканска, Елисавета Йовович, на балетната артистка Надя Винарова, на Невена Коканова, Константин Кисимов, Стефан Гецов, Апостол Карамитев и др.

И детското облекло има своето място в колекцията. Роклички, костюмчета, обувки от края на ХІХ в. до 50-те години на ХХ в. Сред тях се откроява ритуална рокличка от 80-те години на ХІХ в., от тюл, атлаз и мъниста, с богата сърмена бродерия. С нея са били кръщавани децата на княз Фердинанд, а по-късно и княз Симеон и княгиня Мария Луиза.