Начало»КолекцииКолекция „Музей на българското кино” »

Колекции

Колекция „Музей на българското кино”

Колекцията „Музей на българското кино”е получена в НИМ в началото на 2006 г. като дарение от тогавашното ръководство на „Бояна филм” ЕАД начело с кинорежисьора Евгени Михайлов, малко преди приватизацията на компанията. Дарението е утвърдено от тогавашния министър на културата проф. Стефан Данаилов.

Колекцията наброява над 2000 бр. и е предназначена за да състави основата на бъдещ Музей на киното към Националния исторически музей.

В състава на колекцията са включени уникални костюми, реквизит и фотоси от филмите, създадени в периода на „златния век” на българското кино: от исторически филми, отнасящи се до Първата и Втората българска държави  – "Калоян”, "Борис I ”, "Хан Аспарух”, "Златният век”, "Време разделно”, "Денят на владетелите”, “Сватбите на Йоан Асен”, "Боянският майстор", " Константин Кирил Философ” и др. Тук са костюмите на хан Аспарух (в ролята Стойко Пеев) и Пагане (в ролята Аня Пенчева) на Караибрахим (в ролята Йосиф Сърчаджиев), одеждите на севастократор Калоян и съпругата му Десислава, 40-килограмовата ризница на цар Борис I, носена от Стефан Данаилов в едноименния филм, монашеските дрехи на Руси Чанев от филма “Константин Философ” и др.

Автентичните облекла и вещи, костюмите, мебелите и оръжията са създавани въз основа на археологически и исторически сведения за времето и събитията, с които са свързани. Тяхното техническо изпълнение е изцяло съобразно с традициите на съответната епоха, което ги прави максимално близки до първообразите им. Всички те са изработени ръчно, от естествени материали – месинг, кожа и гьон – т. е. в повечето случаи в тях няма нищо бутафорно. Някои от костюмите са обект на доста сложна изработка. Така  напр. за направата на костюмите на севастократор Калоян и севастократорица Десислава, художниците са използвали стенописите в Боянската църква,  тъканите са доставени от Сирия, а с изработката им са били ангажирани специалисти от Холандия и Франция, като в окончателния им вид те са довършени в България. Ризницата на княз Борис, която е позлатена, е изцяло ръчна изработка.

Втората част от колекцията включва реквизит свързан с български филми пресъздаващи събития от края на ХІХ в. до средата на ХХ в. Тук са дантелените рокли и аксесоарите на Невена Коканова, в които тя е пресъздала образите на своите героини от „Крадецът на праскови” и „Тютюн”, галерия портрети и фотоси от създаването на едни от най-добрите български филми, свързани с творчеството на забележителни български творци и актьори като Апостол Карамитев, Катя Паскалева, Антон Дончев и др., оригиналните камери и киноапарати, с  които са заснети едни от най-прекрасните филмови ленти и др.

Освен пресъздадени исторически костюми в колекцията има и уникални оригинални ценности като автентични костюми на лакеи от царските дворци на цар Фердинанд, военни униформи от началото на ХХ в., дамско облекло, предмети от бита, битували в домовете на богатите българи и др.

Част от колекцията представляват облекла и реквизит, използвани в масовите сцени на български филми. Те често се използват в образователните програми на Националния исторически музей.