Начало»КолекцииКолекция „Котви и щокове”»

Колекции

Колекция „Котви и щокове”

Националният исторически музей притежава колекция от древни котви и детайли от тях. Тя е най-богатата в света колекция на музей, който не е разположен на морския бряг и непрекъснато се попълва (към момента броят им е 156) Експонатите са изработени от камък и олово като най-древните от тях се отнасят към III – I хил.пр. Хр. Произхождат предимно от акваторията на град Созопол (античната Аполония Понтика).

Представени са образци на най-ранните котви и щокове от камък. Каменните котви са имали един, два или три отвора (един от тях е служел за привързване, в останалите са поставяни дървени рогове със заострени краища). Тази група е доказателство за древното корабоплаване по тракийското крайбрежие на Черно море. Експонатите потвърждават и едни от най-ранните писмени сведения за корабоплаване в древността – т.н. Таласократия или Морско господство (XI в. пр. Хр.). Според античния автор Диодор Сицилийски (I в. пр. Хр) траките са владеели моретата близо един век – много преди египтяни, финикийци и други морски народи.

Щоковете (напречници), най-често с дъговидна форма, са били закрепвани в горната част на котвеното вретено (ствол). За тази цел от едната им страна има напречно одялан жлеб, в който е лягал и привързван дървеният ствол на котвата. Изработвани първоначално от камък, а по-късно от олово, поради тежестта си те лягали на дъното и допринасяли един от роговете на котвите да се забие в грунта. През есента на 2012 г. в НИМ, от акваторията на град Созопол, постъпи каменен щок, който освен че е най-голям в нашата колекция със своите размери (дължина – 2,10 м., ширина – 0,36 м.), е и един от най-големите антични щокове изобщо. Големите образци от колекцията, предимно оловни, достигат тегло над 300 кг. Те са принадлежали на кораби, способни да пренасят 1000 амфори с вино.

Котви и щокове от дърво, камък или олово продължават да се използват и след откриването на железните котви (VII в. пр. Хр.), чак до средата на 19 в.

През 2013 г. доц. Иван Христов, заместник-директор на НИМ, издаде каталог под заглавие „Антични каменни котви, каменни и оловни щокове от колекцията на Националния исторически музей“, в който са включени и описани наличните до този момент 155 броя.