Начало»КолекцииКолекция „Документи от Възраждането”»

Колекции

Колекция „Документи от Възраждането”

Националният исторически музей притежава колекция „Документи от Възраждането“, която наброява повече от 290 културни ценности. Те са с различно време на създаване и отразяват етапите от борбата на българския народ за независимост – културно-просветно движение, борба за независима църква и националноосвободително движение.

Колекцията включва:официални османски документи (султански фермани, тапии, крепостни актове, съдебни преписки, паспорти, досиета, османски облигации); лични документи на видни дейци от Възраждането (писма, телеграми, визитни картички, кръщелни и брачни свидетелства, завещания, търговски тефтери, тетрадки със записки, квитанции, разписки); официални български документи (учебници, училищен правилник, училищни тетрадки, свидетелства, доклади и отчети; клетва, прокламации и протоколи на БРЦК; списък с жертвите от 1876 г., манифест, свидетелства на опълченци и документи за Освободителната война).

Едни от най-интересните и значими документи, свързани с Апостола на свободата Васил Левски и неговите съмишленици,са – План за Освобождение на България на Г. С. Раковски, Нареда на работниците за Освобождението на българския народ, изработена от В. Левски, писмена клетва на Левски и негови писма до П. Хитов и Ф. Тотю, личният бележник на Васил Левски, страница от личния бележник на Христо Ботев и негово писмо от БРЦК в Букурещ.