
Колекция „Снимки от Възраждането”
Снимките са ценен източник на информация за историческото минало на българите от 19 век, чрез тях точно и обективно се илюстрира историята. Снимките са източник на информация и за развитието на българската фотография. В музейната практика снимките се използват в научно-изследователската, експозиционната и издателската дейност, при организирането на изложби и музейни експозиции, при създаването на филми, при отразяване на юбилейни годишнини от важни исторически събития.
Колекцията „Снимки от Възраждането” от фонда на НИМ съдържа над 300 инвентарни номера. В нея се съхраняват оригинални или фоторепродуцирани портрети и снимки с документален характер. Хронологичните граници включват снимки от края на 19 век до началото на 20 век.
Основният принцип при формирането на колекцията е издирването, съхранението и експонирането на снимки, документиращи водещи български възрожденски личности, техните семейства и съратници и чуждестранни фигури с важна роля в историческата съдба на българите от 19 в. Паралелно с основната тематична линия, колекцията се допълва от документални свидетелства – снимки, фоторепродукции и пощенски картички с изображения на знакови исторически местности и паметни събития, свързани с българското Възраждане.
Колекцията включва:
– Портрети на български просветни дейци, живели и работили в епохата на Възраждането (Добри Чинтулов, Васил Друмев, Сава Доброплодни, Иларион Макариополски, Аргира Жечкова)
– Портрети на идеолозите на националнореволюционната организация, участници в легиите, апостолите и дейците на Априлското въстание, българи, изпратени на заточение, опълченци от Освободителната война (Васил Левски, Христо Ботев, Димитър Пъшков, Георги Минчев, Марин Поплуканов, Атанас Узунов, Прокопи Дянков, Симо Соколов, Жеко Димитриев)
– Чуждестранни дейци, свързани с българската доосвобожденска история – ангажирани с различни мисии в подкрепа на българската възрожденска кауза, портрети на главнокомандващи руската армия по време на Освободителната война от 1877-1878 г. (генерал Скобелев, граф Игнатиев)
– Групови портрети на въстаници, поборници, опълченци и снимки на събития (Червеноводската чета, Поборници на Козлодуйския бряг)
– Портрети на близки и роднини на възрожденските дейци (Гина Кунчева, Яна Кунчева, Монахиня Евгения, Иванка Ботева, Наталия Каравелова)
– Снимки на неизвестни лица от 19 век, свидетелстващи за бита и облеклото, семейните и социалните отношения в българското възрожденско общество)
– Снимки на исторически местности, паметници и чествания, свързани с националноосвободителните борби на българския народ (Пренасяне костите на Г. С. Раковски от Букурещ в Русе, 1885 г., Паметникът на Васил Левски в Карлово, Спасяването на Самарското знаме, Плененият Осман паша в Плевен, 29.11.1877 г. Скобелевият парк в Плевен)